Americké ministerstvo zahraničných vecí zverejnilo tajné dokumenty o úlohe CIA pri zvrhnutí iránskeho premiéra Muhammada Mosaddeka v roku 1953. Washington tak urobil v čase, keď napätie medzi Washingtonom a Teheránom opäť povážlivo rastie, píše agentúra AP.
Kým vláda Dwighta Eisenhowera sa obávala rozšírenia sovietskeho vplyvu, Britom išlo predovšetkým o ropné polia v Abadane, v tej dobe najväčšie na svete. Vládne kruhy v USA tiež znepokojila vražda premiéra Alího Ramzára, po ktorom sa Mosaddek v roku 1951 ujal premiérskej funkcie.
Americký prezident Harry Truman a iránsky premiér Muhammad Mosaddek.
"Znárodnenie ropného priemyslu spolu s ďalšími vraždami vrcholných iránskych predstaviteľov vrátane šáha by ľahko mohlo viesť ku kompletnému zrúteniu iránskej vlády a spoločenského usporiadania. Výsledkom by mohol byť prosovietsky režim, ktorý by z Iránu urobil satelitný štát," píše sa v jednej z odtajnených analýz CIA.
Výsledkom obáv vo Washingtone a Londýne bola Operácia Ajax, tajný plán na zvrhnutie Mosaddeka a upevnenie amerického a britského vplyvu. Z odtajnených dokumentov vyplýva, že CIA zhromaždila toľko zbraní a výbušnín, že by gerile o sile desaťtisíc mužov stačili na pol roka. Na úplatky pre iránskych komplicov vynaložila 5,3 milióna dolárov, čo by dnes predstavovalo 48 miliónov dolárov.
Šáh je slaboch a frfloš
Na výplatnej páske CIA bolo niekoľko veliteľov iránskej tajnej služby a CIA dúfala, že sa jej podarí získať aj vplyvných šiitskych duchovných. Niekoľko dokumentov dokazuje, že Američania boli v styku s ajatolláhom Kašáním, ktorý stál na čele iránskeho parlamentu a v priebehu puču sa postavil proti Mosaddekovi.
Najväčší problém pre CIA predstavoval šáh Muhammad Réza Pahlaví, ktorý je v dokumentoch popisovaný ako slaboch a frfloš. "Nie je schopný prijímať rozhodnutia, čo v spojitosti s tendenciou pliesť sa do politického života malo rušivý vplyv," varovala americká ambasáda v Teheráne vo februári 1953. Šáha nakoniec k súhlasu s pučom presvedčila jeho sestra, princezná Ašraf.
Iránsky šáh Muhammad Réza Pahlaví.
V tej dobe to vyzeralo, že prevrat je odsúdený na neúspech. Šáh utiekol cez Bagdad do Talianska, Mosaddek sa o pláne dozvedel a začal pučistov zatýkať. Keď už si myslel, že má vyhraté, vyšli do ulíc platení provokatéri vydávajúci sa za komunistických revolucionárov a začali rabovať. Proti násiliu sa postavili tisíce obyčajných Iráncov, ktorí sa báli komunistickej vlády a volali po návrate šáha. Aj tieto protesty organizovali platení agenti.
Vtedy prišla chvíľa pre vodcu puču, generála Zahedího. K nastoleniu pokoja poslal do ulíc vojakov a pri tej príležitosti obsadil aj vládne budovy. Mosaddeka zatkli a odsúdili na smrť. Šáh mu neskôr trest zmiernil na tri roky za mrežami a doživotné domáce väzenie. Funkcie premiéra sa ujal generál Zahedí.
Zosadený premiér Mosaddek pred súdom.
Inšpirácia pre Trumpových jastrabov?
Západná intervencia vyvolala v Iráncoch hnev, ktorý v nich bublal dlhých šestnásť rokov. Naplno sa ukázal v roku 1979, kedy šáha zmietla islamská revolúcia. Mladí prívrženci ajatolláha Chomejního počas nej obsadili americkú ambasádu a jej zamestnancov držali 444 dní ako rukojemníkov.
"Pre množstvo Iráncov je to stále dôležitý a veľmi emotívny medzník. Mnoho z nich to považuje za okamih, kedy sa z iránskej politiky vytratila akákoľvek šanca na demokraciu," objasňuje význam roka 1953 v iránskej kolektívnej pamäti historik Malcolm Byrne.
Prívrženci ajatolláha Chomejního v uliciach Teheránu.
AP poukazuje na to, že dokumenty boli zverejnené vo chvíli, keď sa vzťahy USA a Iránu prepadli na bod mrazu a Trumpovej vláde trvalo len dva mesiace, než to schválila. "Taká rýchlosť je vo vláde neslýchaná, pokiaľ k nej nie sú politické dôvody," podotýka Byrne, podľa ktorého skoršie odtajnenie mohlo byť odkladané kvôli rokovaniam Obamovej administratívy o iránskom jadrovom programe.
Trump prelomovú dohodu odmieta a v jeho okolí je mnoho jastrabov, ktorí režim v Teheráne považujú za úhlavného nepriateľa. Podľa AP je možné, že zvrhnutie Mosaddeka je pre nich lákavou inšpiráciou.
Americký minister zahraničia Rex Tillerson sa napokon v polovici júna nechal počuť, že politikou USA je "podporovať vnútri Iránu také elementy, ktoré by viedli k pokojnému odovzdaniu moci". Iránsky veľvyslanec pri OSN Gholamali Chošrú jeho slová označil za "nehanebný plán intervencie".