Jakutská republika je nehostinnou časťou našej planéty. Je najväčšia federatívna republika v Rusku, historicky patrí na Sibír, administratívne na Ďaleký východ. Jej rozloha činí 3 083 523 kilometrov štvorcových, je teda viac ako 60-násobne väčšia než Slovensko. Najväčším mesto republiky, ktorá je známa aj pod menom Sacha, je Jakutsk.
Na jednej strane krásna, nedotknutá príroda, na tej druhej krátke letá s nadmernou prítomnosťou komárov a zimy, ktoré tu môžu začať pokojne už v septembri. A teploty? Hodnoty pod mínus 50 stupňov Celzia tu nie sú ničím výnimočné.
Pre takéto extrémne prírodné podmienky tu nežije ani milión ľudí, podľa posledného sčítania ľudu v roku 2010 obývalo Jakutskú republiku bezmála 960-tisíc ľudí.
Prečo však ľudia vôbec žijú v takýchto extrémnych klimatických podmienkach? Niektorí tu majú korene a nechcú odísť už len zo zvyku, iní sa sem prisťahovali s vidinou rýchleho zbohatnutia. V tomto regióne je totiž možné nájsť akékoľvek prírodné bohatstvo. Samozrejme drevo, železo, nikel, kobalt a hlavne zlato, ktoré je hlavným lákadlom.
Fotograf agentúry Reuters sa vybral do tejto časti Ruska, aby zdokumentoval, ako tu vyzerá zimné obdobie. Navštívil Jakutsk a okolie, ale aj dedinu Ojmiakon, kde bolo v roku 1933 nameraných 67,7 stupňov Celzia pod nulou. Táto hodnota robí z Ojmiakonu najchladnejšie miesto na severnej pologuli.
Pozrite sa, ako vyzerá Jakutská republika v zime.