Prvým bodom programu je boj proti terorizmu, teda téma, ktorá by mala členské štáty skôr spájať. Kontroverznejšie témy ako ochrana klímy alebo voľný obchod prídu na program popoludní. Odlišný názor na ne zastáva americký prezident Donald Trump, ktorý v júni rozhodol o odstúpení USA od parížskej dohody o klíme a nahlas uvažuje o protekcionistických opatreniach.
Všetkých vrcholných predstaviteľov G20, ku ktorým sa popoludní pridajú ešte zástupcovia ďalších krajín, v areáli hamburských veľtrhov privítala hostiteľka summitu, nemecká kancelárka Angela Merkelová. Príchod niektorých politikov do prísne stráženej zóny podľa nemeckých médií zdržali protesty v uliciach.
Najsledovanejšou časťou dnešných rokovaní bude zrejme popoludňajšia diskusia o ochrane klímy a trvalo udržateľnom rozvoji. Zrejme sa jej ale nezúčastní americký prezident Trump, ktorého postoj k ochrane klímy je výrazne odlišný od postoja ostatných účastníkov. Trump sa má totiž okolo 16:00 SELČ vôbec prvýkrát zísť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.
Na twitteri už šéf Bieleho domu avizoval, že sa teší na dnešné rokovania so svetovými lídrami, vrátane toho s Putinom. Bude podľa svojich slov dobre reprezentovať Spojené štáty a bojovať za ich záujmy.
I look forward to all meetings today with world leaders, including my meeting with Vladimir Putin. Much to discuss.#G20Summit #USA??
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 7. júla 2017
Za skvelú dnes americký prezident označil štvrtkovú schôdzku so šéfkou nemeckej vlády. Merkelová na nej podľa pozorovateľov chcela Trumpa prinútiť ku kompromistom, aby summit G20 mohol v sobotu prijať záverečnú deklaráciu. Debata sa mala týkať okrem iného práve klímy a voľného obchodu.
Rozdiely v názoroch na tieto otázky boli viditeľné už dnes, keď Rusko, Čína, India a Brazília v spoločnom vyhlásení ostatné krajiny G20 vyzvali k napĺňaniu parížskej dohody o klíme. Vyslovili sa tiež pre voľný obchod. Už pred summitom sa podobne vyjadrili európski členovia zoskupenia G20.