Celkovo od začiatku násilných šarvátok vo štvrtok večer utrpelo zranenia 476 policajtov, presnejšie informácie o počte zranených v radoch demonštrantov nie sú k dispozícii.MAFRA/Petr Topič
StoryEditor

Dvadsať z G20: výber tých najlepších fotografií z protestov v Hamburgu

09.07.2017, 18:55
Médiá sa vo svojich komentároch k summitu G20 v Hamburgu venujú viac výtržnostiam, než jeho politickým záverom.

Zaoberajú sa tým, či sa mal summit vôbec konať vo veľkomeste, či mohla polícia postupovať inak a tiež tým, ako reagovať na ľavicových extrémistov.

Stefan Braun v komentári na portále denníka Süddeutsche Zeitung zdôrazňuje, že je dôležité, aby sa politici stretávali na podobných akciách, ako bol práve hamburský summit, pretože možno mnohé dohodnúť. Vrcholná schôdzka v Hamburgu ale podľa neho tentoraz bola debaklom. Desaťtisíce pokojných demonštrantov za to ale rozhodne nemôžu.

"Hamburský debakel nesie iné meno. Sú ním zahalení násilníci; je ním naivita politiky, ktorá problém brutálnych výtržníkov podcenila," myslí si komentátor. Časť viny podľa neho nesú tiež organizátori protestov, ktorí nechceli vziať na vedomie, že výtržníkom nejde o politické ciele, ale iba o násilie.

"Je prekvapujúce, že polícia a organizátori nenásilných demonštrácií mohli situáciu až tak podceniť," píše Braun. Kritika podľa neho padá ale v prvom rade na politikov, teda na spolkovú vládu a na radnicu v Hamburgu, pretože mali počítať s najhorším možným scenárom, nie s tým najpriaznivejším.

Peter Huth z denníka Die Welt vidí za excesmi aj dlhodobo príliš mäkkou politiku Nemecka voči ľavicovým extrémistom, ktorá je podľa neho výrazne odlišná od prístupu k pravicovým radikálom. "To, čo sa stalo v Hamburgu, je dôsledkom slepoty voči ľavicovému extrémizmu," mieni Huth, podľa ktorého ľavicoví radikáli v Berlíne alebo práve v Hamburgu doteraz mohli v takzvaných autonómnych centrách v pokoji plánovať svoje akcie a útoky.

Podobne to vidí aj komentár na serveri denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung, podľa ktorého v Nemecku existuje silná ľavicovo-radikálna scéna. "Jej priaznivci snívajú o revolučnom prevrate, ktorý krajinu premení v utópiu. Neznášajú štát a jeho inštitúcie, snažia sa ho ponížiť, kde môžu. Nebezpečnosť tejto scény je neustále znižovaná," ​​myslí si denník.

​V nemeckých médiách sa dnes diskutuje aj o tom, či sa mal summit vôbec v Hamburgu uskutočniť. Rozhodnutie v sobotu kancelárka Angela Merkelová zdôvodňovala napríklad tým, že sa podobné akcie už len kvôli nutným hotelovým kapacitám musia organizovať vo veľkých mestách.

Napríklad denník Lübecker Nachrichten to ale vidí inak. Mesto a polícia podľa neho situáciu úplne zle vyhodnotili. Zvládli síce ochrániť mocných tohto sveta, ale boli bezmocní, keď bandy výtržníkov prevzali kontrolou nad jednou z mestských štvrtí. Ochrana summitu a delegácií stála toľko síl a energie, že tisícky policajtov niekoľko dní pracovali na hraniciach svojich síl. Správnym riešením teda podľa Lübecker Nachrichten nie je dovolávať sa ešte väčšieho počtu policajtov, ale neusporadúvať žiaden summit uprostred veľkomesta.

01 - Modified: 2024-11-21 20:00:01 - Feat.: - Title: Brazílska polícia obvinila exprezidenta Bolsonara z pokusu o puč, pokúsil sa predým udržať pri moci 02 - Modified: 2024-11-21 11:23:38 - Feat.: - Title: Taliansko vydalo na Slovensko muža odsúdeného za vraždu expriateľky 03 - Modified: 2024-11-20 23:00:00 - Feat.: - Title: KVÍZ: Pre vodičov je to často nočná mora. Poznáte pokyny policajta na križovatke? 04 - Modified: 2024-11-20 14:12:02 - Feat.: - Title: Súd rozhodol. Košický policajt obvinený zo zabitia ostáva vo väzbe 05 - Modified: 2024-11-20 15:37:54 - Feat.: - Title: Pre tragédiu na železničnej stanici v Srbsku odstúpil druhý minister, polícia zakročila pri proteste
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. november 2024 00:21