17.07.2017, 08:28

Milióny Venezuelčanov povedali Madurovi nie. Ľudia v referende odmietli prezidentove plány

Referendum bolo sprevádzané aj násilím, keď vládni prívrženci na motocykloch spustili paľbu do davu pred jednou z hlasovacích miestností.

Milióny Venezuelčanov povedali Madurovi nie. Ľudia v referende odmietli prezidentove plány
Zdroj: Reuters

Viac ako sedem miliónov Venezuelčanov hlasovalo v nedeľu v symbolickom referende proti plánom prezidenta Nicolása Madura na prepracovanie ústavy. Konanie referenda schválil opozíciou ovládaný parlament a vláda ho označila za nelegitímne.

Účasť v referende podľa analytikov ukázala silnú podporu opozície, ale predsa len to bolo menej než 7,7 milióna hlasov pre opozíciu v parlamentných voľbách v roku 2015 a než 7,5 milióna hlasov, ktoré vyniesli Madura k moci v roku 2013. Opozícia to vysvetľuje tak, že bola schopná zriadiť iba 2000 hlasovacích miestností.

Maduro má v pláne usporiadať 30. júla voľby do ústavodarného zhromaždenia, ktoré by malo prepracovať venezuelskú ústavu z roku 1999. Podľa opozície sú tieto voľby organizované tak, aby sa tento orgán naplnil podporovateľmi vlády a dovolil Madurovi eliminovať posledné mechanizmy kontrolujúce jeho vládu, uvádza agentúra AP.

Referendum bolo sprevádzané aj násilím, keď vládni prívrženci na motocykloch spustili paľbu do davu pred jednou z hlasovacích miestností v Caracase, pričom prišla o život 61-ročná žena a ďalšie štyri osoby utrpeli zranenia.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.