Rumunsko vyšle do Iraku vlastné vojenské jednotky, ktoré sa budú podieľať na vojenskej správe tejto krajiny. Premiér Adrian Nastase uviedol, že Rumunsko umiestni v južnej časti Iraku kontrolovanej Britmi 600 vojakov. Bukureštský parlament schválil vojenský zásah proti Iraku už 12. februára a v priebehu vojny potom útočiacim americkým jednotkám poskytol základňu Mihail Kogalniceanu na čiernomorskom pobreží pri meste Konstanca. Rumunsko by bolo rado, keby americké jednotky našli na jeho území trvalý domov. Podľa západných diplomatov chcú údajne USA stiahnuť z Nemecka 15 000 amerických vojakov a trvale ich dislokovať v Rumunsku a Bulharsku. Do úvahy prichádza desať miest. "Takáto základňa na brehu Čierneho mora by slúžila nielen obrane rumunskej suverenity, ale bola by aj v záujme NATO," myslí si Nastase. Podľa jeho mienky Amerika a Európa len spoločne vytvárajú onú "kritickú masu", ktorá je nutná na zaručenie medzinárodnej bezpečnosti i v súvislosti s inými veľkými mocnosťami. "Európska únia samotná sa nemôže správať skutočne suverénne hlavne vo vzťahu k Rusku," tvrdí rumunský premiér. Rusko podľa neho síce nie je svetovou veľmocou, svoju globálnu rolu by však chcelo získať naspäť.
Avšak aj Európska únia by mala vytvoriť vlastnú vojenskú kapacitu. V tomto je Nastase zajedno s Berlínom a Parížom. "Keď nejaký spolok disponuje ekonomickou mocou, mal by mať aj vlastnú obrannú, bezpečnostnú a zahraničnú politiku -- inak nemôže byť medzinárodným aktérom," zdôrazňuje. Z dlhodobého hľadiska si Nastase želá federalistickú štruktúru Európy. "Viem, že malé krajiny túto myšlienku odmietajú a uvedomujem si, že aj u nás doma môžem týmto výrokom spôsobiť v istých silách šok. Ale do budúcnosti môže byť riešenie len takéto."
Rumunsko sa chce stať v roku 2007 -- 2008 členom Európskej únie a v rámci rokovania o vstupe do tohto integračného zoskupenia už uzavrelo 19 z 31 prístupových kapitol. Všetky chce podpísať do konca budúceho roka. (hn/gaf)
StoryEditor