Poľský parlament dnes schválil kontroverzný zákon o reorganizácii najvyššieho súdu, hoci sa jeho návrh stal predmetom širokej medzinárodnej kritiky, a to aj zo strany Európskej komisie. Justičná reforma podľa jej odporcov v Poľsku ruší deľbu moci.
Podľa denníka Gazeta Wyborcza pre prijatie zákona hlasovalo v 460-člennom Sejme 235 poslancov. Proti spornému normatívnemu aktu sa postavilo 192 zákonodarcov, zatiaľ čo 23 sa hlasovania zdržalo. Zákon musí teraz ešte schváliť horná komora, Senát, v ktorom má ale vládnúca strana Právo a spravodlivosť (PiS) takisto väčšinu.
Zbrzdiť prijatie spornej reformy môže ešte prezident Andrzej Duda. Šéf štátu, ktorý vyšiel aj z PiS, v utorok prekvapivo pohrozil, že bude zákon vetovať, ak sa kontroverzná súdna reforma nezmení a nebude prijatá ním navrhnutá zmena zákona o súdnej rade.
Vládna väčšina zákon presadila napriek stredajšiemu ostrému varovaniu EK. Jej prvý podpredseda Frans Timmermans povedal, že posledný návrh zmien súdneho systému v Poľsku výrazným spôsobom zvyšuje ohrozenie vlády práva v krajine.
V tejto súvislosti upozornil, že sa priblížila chvíľa, kedy komisia navrhne členským krajinám EÚ, aby rozhodli, že v Poľsku sú závažne a trvalo porušované hodnoty, na ktorých je únia založená. Tým by sa prvýkrát v histórii otvorila cesta k možnosti potrestať členskú krajinu EÚ odobratím niektorých hlasovacích práv.