Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2017, 16:00

Ľudstvo sa topí v ôsmich miliardách ton plastu, koleduje si o trvalé zamorenie prírody

Všetok tento odpad by dokázal pokryť celú Argentínu, čo je ôsma najväčšia krajina sveta.

Ľudstvo sa topí v ôsmich miliardách ton plastu, koleduje si o trvalé zamorenie prírody
Zdroj: Reuters

Ľudstvo už vyprodukovalo 8,3 miliardy ton plastov. Väčšina sa ho vyrobila v posledných 65 rokoch a môže trvalo zamoriť prírodu, pretože končí v odpadových jamách a v oceánoch. Zistila to nová štúdia amerických vedcov publikovaná v časopise Science Advances. Hmotnosť týchto plastov zodpovedá zhruba miliarde slonov alebo 25 000 budovám newyorskej Empire State Building.

"Rýchlo sa blížime k stavu, kedy budeme planétou plastu," citoval spravodajský server BBC vedúceho štúdie Rolanda Geyera z Kalifornskej univerzity.

Štúdia vôbec prvýkrát skúmala, koľko plastu sa na celom svete vyrobilo, ako a na čo sa vo svojich najrôznejších podobách používa a kde končí. Zistila napríklad, že polovica z celkových 8,3 miliardy ton bola vyrobená za posledných 13 rokov.

Okolo 30 percent vyrobeného plastu sa doteraz používa. Len asi deväť percent vyhodeného plastu sa zrecyklovalo, zhruba 12 percent sa spálilo. Najkratšiu úžitkovú dobu majú obaly, je to typicky menej ako jeden rok, najdlhšie plast slúži v stavebníctve a strojárstve.

Ak by pokračoval súčasný trend, na Zemi sa do roku 2050 vyrobí okolo 34 miliárd ton plastov, cituje zo štúdie britský denník The Guardian. V Európe sa tohto odpadu v súčasnosti zrecykluje 30 percent, v Číne asi 25 percent a v USA deväť percent.

Približne 18 ton plastov sa tento rok našlo na jednom z najodľahlejších ostrovov, neobývanom koralovom útese v južnom Pacifiku.

​Podľa inej štúdie sú plastom zamorené tiež arktické pláže v riedko osídlených oblastiach. Plast sa ale už dostal aj do ľudského potravinového reťazca. Podľa štúdie univerzity v Plymouthe sa našiel v útrobách tretiny rýb ulovených v Británii, vrátane tresky a makrel.

Polyméry, ktorými je plast tvorený, sú všade okolo. Ich kvality kazí fakt, že sa v prírode nerozkladajú. Zbaviť sa ich možno len takzvanou pyrolýzou, kedy sa pôsobením vysokej teploty rozštiepia, alebo spaľovaním. Tým ale unikajú do vzduchu škodlivé emisie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.