Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.07.2017, 08:24

Severnú Kóreu zasiahlo najhoršie sucho od roku 2001, krajine hrozí hladomor

Túto izolovanú krajinu zasiahol hladomor aj v roku 2001 po tom, ako tam zažili najhoršie obdobia sucha za 300 rokov.

Severnú Kóreu zasiahlo najhoršie sucho od roku 2001, krajine hrozí hladomor
Zdroj: Reuters

Severnú Kóreu zasiahlo najhoršie sucho od roku 2001, v dôsledku čoho tam došlo k závažnému poškodeniu jarnej úrody plodín. Vyplýva to zo štvrtkovej správy Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).

Úroveň zrážok nedosahovala ani zďaleka priemernú úroveň a tak jarný zber poľnohospodárskych plodín, ako sú pšenica, jačmeň a zemiaky, bol o 30 percent nižší, citovala agentúra DPA údaje FAO.

Plodiny sú pritom v KĽDR od mája do septembra dôležitým zdrojom potravy a FAO v tejto súvislosti upozorňuje, že krajina bude odkázaná na dovoz potravín.

Počas hladomoru v 90. rokoch, ktorý vyvolala kombinácia faktorov hospodárskej krízy a sucha, zahynulo neznáme množstvo Severokórejčanov. Odhady sa líšia, pričom niektoré štatistiky uvádzajú čísla od státisícov až po niekoľko miliónov.

Potravinová situácia v KĽDR sa zrejme ešte zhorší, pretože júlové dažde prišli neskoro na to, aby umožnili obvyklé sadenie plodín zberaných v októbri až novembri, informuje FAO.

Svetový potravinový program (WFP) uvádza, že s "potravinovou neistotou" žije okolo 70 percent z vyše 25 miliónov obyvateľov KĽDR. Znamená to, že mnoho ľudí tam trpí chronickou podvýživou a štvrtina detí je zakrpatených.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.