Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
28.11.2017, 12:00

Oheň je iba otrok

Najdôležitejšia je prevencia, aby sa predišlo najmä detským úrazom.

Oheň je iba otrok
Zdroj: Peter Mayer

O svojej práci hovorí, že je svojím spôsobom aj istým druhom umenia a človek musí mať talent a predstavivosť. Priznáva sa, že sa neraz cíti bezmocný, keď vie, že pacient nemá nádej na prežitie. Napriek tomu sa jemu a jeho tímu podarilo zachrániť stovky pacientov s ťažkými následkami nielen ohňa. Popáleninový a rekonštrukčný chirurg profesor MUDr. JÁN KOLLER, PhD, (71) o sebe tvrdí, že je šťastný človek.

Na nemocničnom webe máte citát „Oheň nie je nič iné, iba otrok“. Je to vaše heslo?
Ignis nil nisi servus – používal ho ešte v Šaci môj prvý učiteľ a primár generál vo výslužbe doktor Šimko. Keď sme robili prvé konferencie na našom pracovisku v Košiciach, mali sme to ako motto.

Zdroj: Téma

Obrazne povedané, oheň je dobrý sluha a zlý pán.
Tak, tak.

O popáleninovom oddelení sa hovorí, že je to najťažšie oddelenie. Dá sa na to vôbec zvyknúť, hoci človek má od toho profesionálny odstup?
Zvyknúť áno, ale z času na čas prídu prípady, keď človek nemá dobrý pocit. Takisto si musí uvedomiť, že tí ľudia strašne trpia. Nie je to ako keď si zlomíte nohu a bolí to pár dní a v sadre prestane. Tu ide o otvorené rany na niekoľko týždňov a mesiacov, a každý dotyk tej rany bolí, takže naozaj prežívajú strašné utrpenie. Mňa motivovalo to, že ak týmto ľuďom vieme pomôcť, tak by sme im mali pomôcť čo najlepšie, ako sa dá.

No bezmocnosť sa občas vyskytne.
Bezmocnosť áno, pretože sú také stavy, kde lekár od začiatku vidí, že pacient to nemôže prežiť, ale musí ho liečiť dovtedy, kým žije. Alebo aspoň zmierniť utrpenie, ktoré má.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.