Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
09.01.2018, 15:50

Slovák odkrýva zákulisie veľkého futbalu: Jednému reprezentantovi kúpil za vlastné Porsche za 170-tisíc

V januári sa na futbalovom trhu opäť roztáča prestupový kolotoč a znova sa špekuluje, ktorého hráča kúpi ktorý klub za koľko desiatok miliónov eur.

Slovák odkrýva zákulisie veľkého futbalu: Jednému reprezentantovi kúpil za vlastné Porsche za 170-tisíc
Zdroj: Stars & Friends

Miestami to môže pripomínať obchod s ľuďmi, ale aké je skutočné zákulisie? KAROL CSONTÓ (42) patrí k najúspešnejším svetovým agentom, jeho bratislavská agentúra Stars & Friends zastupuje aj množstvo slovenských reprezentantov.

Zdroj: Téma

Obrovské sumy, aké dávajú kluby za hráčov, sa laikom môžu zdať až absurdné, za jedného futbalistu sú ochotné zaplatiť aj 200 miliónov eur. Má tento obchod niekde limit?
Nemá. Keď francúzsky klub Paris Saint Germain chcel brazílskeho hráča Neymara a mal rozpočet miliardu eur, tak neriešil, či za neho zaplatil 220 miliónov eur. Jednoducho hráča chceli, hráč chcel takisto prestúpiť, ale mal zmluvu s predchádzajúcim klubom FC Barcelona. Preto Paris Saint Germain zaplatil Barcelone požadovanú sumu, aby ho získal. Veľa ľudí sa pri tých čiastkach chytá za hlavu, ale ja prestupovým sumám rozumiem.

Čo tým myslíte, že sumám rozumiete?
Paris Saint Germain si s Neymarom kúpil prestíž a čo bude o dva-tri roky, je jedno, ich nezabije, že zaplatili toľko peňazí. Druhá vec je, že futbal má špecifikum, lebo hráčovi sa o štyri roky skončí zmluva a môže ísť inde zadarmo. Keď si vy kúpite dom, o štyri roky ho viete predať za vyššiu hodnotu, ale hráča o štyri roky drahšie nepredajú, lebo bude zadarmo, skončí sa mu zmluva a môže odísť. Hráč nie je majetok klubu, je najatý človek, ktorý za klub hrá. Ak za neho chce klub zinkasovať nejakú sumu, musí ho predať predtým, ako uplynie zmluva, aby aspoň niečo klub dostal naspäť.

Prípadne, ak má hráč záujem ostať a klub to takisto chce, môže predĺžiť zmluvu.
Tak. Je to veľmi atraktívny biznis a pre ľudí často nepochopiteľný. Ľudia sa často pýtajú, že prečo nepočkať dva roky na skončenie zmluvy a potom by bol hráč zadarmo. Ale to je trh, ak má klub veľa peňazí a chce najlepšieho hráča, kúpi si ho hneď. Klubom ako Manchester City, Real Madrid a podobným je jedno, či stojí desať miliónov alebo sto miliónov.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.