Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
12.01.2018, 15:30

Z ničoho vyrobili miliardy a pobláznili celý svet. Čo je vlastne bitcoin?

Ešte v sedemnástom storočí mohla peniaze tlačiť hocijaká banka či finančná inštitúcia. Bankovky boli vymeniteľné za zlato.

V roku 2018 sa bude očakávať, aká bude situácia okolo nového fenoménu, virtuálnej meny bitcoin. Ten dosiahol v decembri prekonanie magickej hranice 20-tisíc dolárov. V roku 2017 posilnil Bitcoin o 1 950 percent, ešte na začiatku roka mal hodnotu len 974 dolárov.
Zdroj: Reuters

Už vtedy sa niektorým panovníkom, najmä tým zadlženým, tento systém veľmi nepozdával. A tak začali koncom 17. storočia vznikať prvé centrálne banky a výlučne tie mohli vydávať peniaze, čo platí dodnes. Zrazu sa však objavila digitálna mena a bitcoin.

Zdroj: Téma

Okrem bankoviek a mincí existujú aj virtuálne peniaze, ktoré má každý z nás na elektronickom účte. Tie skutočné peniaze vlastne už ani veľmi nepotrebujeme – vieme platiť bezkontaktne, kartou, prevodom, mobilom... Dôkazom sú mnohé vyspelé krajiny, ako napríklad Švédsko, kde hotovostné transakcie klesli na minimum a takmer všetko sa deje elektronicky. Hoci takto z účtu na účet putujú virtuálne peniaze, tieto transakcie podliehajú istej regulácii, pravidlám a banky si za ne účtujú poplatky. Dá sa však zájsť v digitalizácií peňazí ešte ďalej? Môžu peniaze fungovať mimo tohto zabehnutého systému? Mimo bánk, len v počítači, alebo inom zariadení? S pravidlami, ktoré si zadefinujú samotní používatelia? Odpoveďou by mohli byť práve kryptomeny, ktoré vlastne mimo siete reálne neexistujú.

Peniaze 2.0
Prvá zmienka o bitcoine pochádza z roku 2008, keď svetom otriasla finančná kríza. Satoshi Nakamoto uverejnil deväťstranovú prácu o digitálnej mene fungujúcej systémom peer to peer. Peer to peer znamená, že počítače zapojené v sieti majú rovnocenné postavenie a komunikácia medzi nimi funguje bez centrálneho servera. Prvá funkčná verzia bitcoinu vznikla 10. januára 2009. Prvá transakcia touto kryptomenou prebehla o rok neskôr, keď floridský programátor Laszlo Hanyecz kúpil dve pizze za 10 000 BTC (BTC je skratka pre bitcoiny), čo vtedy predstavovalo niečo viac ako 20 dolárov. Pri kurze 1:16 333, aký mal bitcoin k doláru začiatkom tohto roka, by mali hodnotu viac ako 163 miliónov dolárov.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.