Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
16.02.2018, 10:00

Exodus Slovákov za oceán. Koľko v Amerike zarobili a ako sa im tam žilo?

Slováci začali utekať do Ameriky už od roku 1869, o štyri roky neskôr už odchádzali doslova húfne.

Exodus Slovákov za oceán. Koľko v Amerike zarobili a ako sa im tam žilo?
Zdroj: Profimedia

Do začiatku prvej svetovej vojny z nášho územia emigrovalo viac ako 600 000 obyvateľov! Hrozné číslo. Mladí i starší muži, občas aj obaja manželia spoločne, zatiaľ čo deti nechali v opatere starých rodičov. Často však odišli samotné ženy a doma zostal chorľavý muž s deťmi. Prečo sa rozhodli odísť na ďalekú cestu najmä obyvatelia východného Slovenska? Koľko v Amerike zarábali? A prečo tam mnohí Slováci napokon ostali natrvalo?

Zdroj: Téma

​Slovensko, krajina krásna, hrdá, ale chudobná. Vinou vtedajšej politickej situácie sa priemyselný potenciál na Slovensku využíval len minimálne, drobné políčka nevládali ľudí uživiť a hladných krkov pribúdalo. Jediným riešením bol odchod za prácou do legendami opradenej Ameriky.

Mladí mali výhodu – svoju mladosť, silu, elán a vieru v myšlienku, že si zarobia peniaze a vrátia sa späť do vlasti, aj preto tu dočasne zanechávali svojich najbližších. Rodina sa často poskladala na kúpu „šífkarty“ a odvážlivec sa vydal na ďalekú cestu. Húfne, až hromadné vysťahovalectvo z Uhorska spôsobila hospodárska kríza v rakúsko-uhorskej monarchii a hladomor. Ako prví začali odchádzať obyvatelia východného Slovenska, najmä z neúrodou postihnutého Zemplína, Abova, Šariša a Spiša, no od konca osemdesiatych rokov 19. storočia vo veľkých množstvách odchádzali do Ameriky aj bedári z ostatných kútov Slovenska. Do začiatku prvej svetovej vojny tak emigrovalo do Ameriky vyše 600-tisíc Slovákov.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.