Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
27.02.2018, 18:46

Alergia nás dobieha. Čo sa stane, keď sa nebudeme liečiť?

Prečo alergiami trpí čoraz viac ľudí? Dajú sa liečiť? Sú domáce testy na alergie spoľahlivé?

Jaroslava Orosová
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Poznáte francúzsku kreslenú rozprávku Bol raz jeden život? Presne na tú som si spomenula pri rozhovore s imunologičkou a alergologičkou MUDr. JAROSLAVOU OROSOVOU (35). Celý čas som si predstavovala tých malých statočných vojakov v mojom tele, ktorí odháňajú nepriateľov.

Vy ste imunologička a alergologička. Imunita a alergie teda spolu súvisia?
Určite spolu súvisia. Za alergie je zodpovedný náš imunitný systém.

Zdroj: hn

Prečo?
Hlavnú rolu v najbežnejších alergiách, teda v potravinových alebo inhalačných – to sú tie na peľ, roztoče a podobne, zohrávajú takzvané IgE protilátky. Sú jedny z hlavných štyroch druhov protilátok, ktorými disponuje náš imunitný systém. Zvyšné protilátky sa uplatňujú skôr v protiinfekčnej imunite, teda bojujú s infekciami. V protiinfekčnej imunite sa uplatňujú aj IgE protilátky, ale v boji proti parazitom. Náš imunitný systém je totiž ochranca. Buď bojuje proti infekciám, vtedy hovoríme o protiinfekčnej imunite, alebo proti niečomu, čo je vlastné nášmu prostrediu, vtedy hovoríme o alergii. Alergie sú teda súčasťou imunitného systému, a preto lekári venujúci sa tomuto odboru sú imunoalergológovia.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík GOLD alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk. Bližšie informácie nájdete v Pravidlách používania cookies. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo Vašom prehliadači.