Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
09.03.2018, 14:59

Aké schopnosti po praľuďoch sme stratili. Sme schopní ich opäť prebudiť?

Čuch, orientácia podľa odrazu zvukov či magnetického poľa Zeme, alebo aj prekvapivo vyvinutejší „gén reči“ FOXP2.

Aké schopnosti po praľuďoch sme stratili. Sme schopní ich opäť prebudiť?
Zdroj: Petr Topič

To je len slabý výpočet toho, v čom nás niektoré zvieratá strčia do vrecka. Predstihol by nás dnes v základných zmysloch i náš ľudský prapredok? Prof. Ing. JAROSLAV PETR (59), DrSc., biológ z Výskumného ústavu živočíšnej výroby v Prahe a veľký popularizátor vedy naprieč odbormi, opisuje, čo v človeku zostalo z praľudí a čím sa od nich odlišuje. Naozaj sme kedysi mali oveľa lepšiu pamäť? Máme v sebe ešte stále staré „spiace“ schopnosti? A ak áno, možno ich nejako prebudiť?

Zdroj: Téma

Čo v človeku zostalo z jeho prapredkov?
Z biologickej stránky sme v podstate od krku dole zostali zvieratami. Dnes sa už dokonca pracuje na tom, aby sa ľuďom mohli transplantovať prasacie orgány, a zdá sa, že to pôjde, takže vidno, že sme s tou živočíšnou ríšou kompatibilní. Ale od krku vyššie je to už zložitejšie. Veľa sme si sľubovali od prečítania ľudského genómu. Všetci mali predstavu, že je to niečo úplne unikátne. Dokonca sa uzatvárali stávky, koľko bude mať človek génov. Málokto išiel pod 80-tisíc, väčšinou to bolo dokonca nad stotisíc.

Koľko ich teda máme?
Asi 23 500, čo je de facto rovnaké ako pri šimpanzovi, ale aj pri myšiach, nosorožcoch či veľrybách. A ani taká muška octomilka ich nemá oveľa menej. Takže to bolo také prvé rozčarovanie, keď sme zistili, že čo sa týka genetickej informácie, nie sme ktovieako mimoriadni. Potom sme si povedali, že prečítame genóm šimpanza, pretože sme mu najviac podobní, a porovnáme to. A zistili sme, že naše dedičné informácie sú si veľmi podobné. Tam je naozaj rozdiel len v niekoľkých percentách. Potom sme prečítali aj genóm neandertálca a ani z toho nie sme múdri, takže my v podstate nevieme.

V čom je teda ľudský mozog unikátny?
Predovšetkým v tom, že sa snaží skúmať sám seba. Všetko ostatné je zrejme porovnateľné s tou zvieracou ríšou.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.