Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
13.03.2018, 15:40

Investigatívec, ktorý písal o najväčšej krádeži Slovenska: Naša spoločnosť speje do väčšieho bordelu

Čo hovorí známy slovenský investigatívec Vladimír Donner na vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky?

Investigatívec, ktorý písal o najväčšej krádeži Slovenska: Naša spoločnosť speje do väčšieho bordelu
Zdroj: Pavol Funtál

Hovoria mu bard slovenskej investigatívnej žurnalistiky. VLADIMÍR DONNER (71) písal o mnohých kriminálnych činoch, mnohé pre verejnosť odhalil, v polícii si vybudoval kontakty, aké má máloktorý novinár. Čo hovorí na vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky? Ako sa vyvíjala krajina, kým dospela do súčasného štádia? Ako si on budoval vzťahy s policajtmi?

Zdroj: Téma

Čo sa vo vás dialo po prvej informácii o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice?
Keď som sa v to ráno zobudil a dozvedel som sa, čo sa stalo, stiahlo mi žalúdok a hlavou mi preletelo, kde to vlastne žijem? Bol som zdesený, neviem to inak povedať, i keď to znie pateticky. Je to dôsledok bordelu v našej spoločnosti.

Čo myslíte tým bordelom v spoločnosti?
Spomínam si na stretnutie s človekom vo vysokej justičnej funkcii, ktorý mi opisoval, ako hneď po revolúcii v 1989 prišli do Prahy americkí experti, medzi nimi napríklad odborníci z FBI. Vysvetľovali našim politikom, sudcom, prokurátorom, čo všetko Česko-Slovensko po revolúcii čaká. Že nabehnú biele goliere, mafiáni, spustia sa pyramídové hry...

Zdá sa, že vedeli, o čom hovoria...
Vedeli presne. Vypracovali aj skriptá, prečítal som ich odpredu dozadu aj naopak. Dovtedy nikto nepočul o podvodoch postavených na Ponziho schéme (Carlo Ponzi podviedol v rámci pyramídovej hry v roku 1920 tisíce ľudí v USA, pozn. red.). Keď som potom na jednej tlačovke spomenul, že aj v prípade slovenských pyramídových podvodov ide o Ponziho schému, politickí predstavitelia na mňa pozerali, ako keby som spadol z mesiaca. Nikto nevedel reagovať.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk. Bližšie informácie nájdete v Pravidlách používania cookies. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo Vašom prehliadači.