Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
08.04.2018, 00:00

Mágia ľudového liečiteľstva: Ako sa Slováci samoliečili, a napriek tomu prežili

V magickej zložke ľudového liečenia fungovalo niekoľko základných postupov pri liečení, ktoré sa robili tak dlho, kým sa chorý nevyliečil.

Mágia ľudového liečiteľstva: Ako sa Slováci samoliečili, a napriek tomu prežili
Zdroj: Dreamstime

Naši predkovia verili, že ak človek nerešpektuje určité zákazy a príkazy, privolá na seba trest v podobe choroby. Ruku na srdce, poverčivosť nám ani dnes nie je cudzia. Nečudujme sa teda, ak naši praprapra... verili, že keď dievča tancuje bez hudby – bude mať hluché deti. A ak chlapec usmrtí mláďa mačky či psa, jeho deti budú slepé.

Magické príčiny chorôb
Podľa starých predstáv o prírode aj ľudia na územní dnešného Slovenska verili, že do tela človeka, ale aj zvieraťa môžu vniknúť démoni chorôb, ktorí zapríčinia horúčku, zimnicu, nádchu, vredy, kŕče a kadejaké iné pliagy. Choroby však na človeka mohli privolať aj ľudia, ktorí takúto činnosť údajne ovládali. Boli považovaní za polodémonov a pripisovala sa im nadprirodzená moc, ktorou vraj ovplyvňovali aj úrodu na poliach či privolávanie živelných pohrôm.

Zdroj: Téma

​Hoci sa pred kontaktom s polodémonmi ľudia usilovali chrániť, niekedy, naopak, potrebovali ich pomoc. Napríklad pri odrábaní, keď často tí istí ľudia, ktorí obeť sami počarovali, ju za úplatu opäť odčarovali. Nebol to vôbec zlý biznis... Odrábaniu porobenia a chorôb sa venovali aj ľudoví liečitelia. Vedeli skĺbiť racionálne vedomosti odovzdávané z jednej generácie na druhú s magickými praktikami.

Liečiteľ kat, zubár kováč
Ľudia, ktorí kedysi vykonávali určité povolania, ktoré rozhodne nepatrili medzi všeobecne obľúbené, práve naopak, vyraďovali ich z bežného spoločenského života, mali dostatok času. Napríklad na samovzdelávanie.

Možno to znie čudne, ale prakticky každý mestský kat musel poznať anatómiu človeka, aby mohol účinne a dobre vykonávať popravy a mučenie. Zároveň však vedel pripravovať hojivé masti. Aj pastieri a bačovia, ktorí žili mimo zabývaných sídiel na odľahlých salašoch v spätosti s prírodou, vedeli, aký účinok majú na dobytok napríklad rastliny. Izolovanosť od ľudí ich prinútila vedieť sa o seba samých postarať, a to aj vtedy, keď prišlo ku zraneniu – keď si vyvrtli členok, zlomili si nohu či ruku, alebo v prípade rezných rán.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.