Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
29.04.2018, 00:00

Vojna tajných služieb. Prečo Skripaľa nezastrelili, ale použili novičok?

Smrteľná otrava bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v Británii rozpútala diplomatickú vojnu.

Vojna tajných služieb. Prečo Skripaľa nezastrelili, ale použili novičok?
Zdroj: Reuters

Prvýkrát od druhej svetovej vojny bola totiž v uliciach Európy použitá nervová látka. Navyše išlo o novičok, údajne najsmrteľnejšiu látku, ktorá bola kedy vyrobená. Kedysi ju v tajných laboratóriách vyvíjal Sovietsky zväz. Západ na čele s Britániou obviňuje zo smrteľného útoku nervovým jedom Rusko, obe krajiny si už navzájom vypovedali desiatky diplomatov.

​Čo si o afére myslí novinár a spisovateľ KAREL PACNER (82), ktorý sa roky zaoberá tajnými službami a bojom agentov?

Sergej Skripaľ bol bývalý plukovník ruskej vojenskej spravodajskej služby GRU, ktorý kedysi „zradil“. Už osem rokov však žil v Británii, kde jeho a jeho dcéru Juliu teraz niekto otrávil bojovou látkou. Londýn z toho obvinil Rusko. Ako vnímate ostrú diplomatickú reakciu Británie proti Moskve?
Že je celkom adekvátna a v poriadku. V minulosti bola chyba, keď Británia podobne nereagovala aj na zavraždenie Alexandra Litvinenka (bývalý dôstojník ruských tajných služieb KGB a FSB, ktorý získal v Británii politický azyl, bol v roku 2006 v Londýne otrávený rádioaktívnym polóniom, pozn. red.). Litvinenkova smrť sa vyšetrovala osem alebo desať rokov a skončilo to len na úrovni súdu. V oboch prípadoch boli k likvidácii použité úplne netradičné zbrane, povedal by som až zbrane posledného súdu.

Existuje nejaký dôvod, prečo tajné služby použijú k likvidácii prebehnutých agentov taký neobvyklý a pre okolie nebezpečný spôsob likvidácie? Prečo ho napríklad niekto nezastrelil?
Viete, to je záhada, nad ktorou si lámu hlavu iné mozgy. Môj názor je, že to má byť zrejme výstraha iným ruským spravodajským dôstojníkom, ktorí by chceli prebehnúť na druhú stranu. Toto je jasný výkričník. Keby chcela tajná služba nepohodlného agenta zlikvidovať a nenarobiť okolo toho rozruch, väčšinou to rieši inak.

Ako?
Už za Stalinovej éry šéf NKVD (rozviedky a kontrarozviedky, pozn. red.) Lavrentij Berija poznamenal: „Zabiť niekoho nie je umenie. Umenie je zabiť ho tak, aby to vyzeralo ako samovražda.“ Viem o jednom takom prípade, pri ktorom je podozrenie na vraždu. Išlo o Waltera Krivického, sovietskeho nelegála na úrovni generála. Koncom 30. rokov bol zo zahraničia predvolaný do Moskvy, a pretože sa bál, že skončí v gulagu alebo bude popravený, utiekol do USA. Tam odovzdal FBI informácie o pôsobení sovietskych agentov v Amerike. No keďže ešte viac informácií mal o štruktúre sovietskej tajnej služby v Európe, bol ponorkou prevezený do Londýna, kde ho „vyťažili“ Briti. Vrátil sa potom do Ameriky a vo februári 1941 ho našli v hotelovej izbe vo Washingtone zastreleného. Polícia usúdila, že išlo o samovraždu, ale FBI sa domnievala, že o vraždu. Nie je vylúčené, že takých „samovrážd“ či „nešťastných náhod“ je oveľa viac.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.