Podľa najnovších údajov Svetovej organizácie pre turizmus pri OSN (UNWTO) sa počet turistov v roku 2017 vyšplhal na jednu miliardu a 322 miliónov. A tento trend má pokračovať aj v roku 2018.
Filipínsky barman, ktorý už roky obsluhuje dovolenkárov priamo na jednej z najkrajších a najvychytenejších filipínskych pláží, sa usmieva. „Je tu krásne, no nie? Slnko svieti, more je nádherné, nič nám nechýba,“ hovorí barman a vyzerá naozaj spokojne. Podľa jeho vlastných slov síce dostáva nízku mzdu, teda asi 300 filipínskych pesos denne, takže si mesačne zarobí len okolo 8 000 pesos (asi 125 eur, pozn. red.), ale obaja vieme, že aspoň dvakrát toľko mu vydá prepitné a najmä – pracuje predsa v raji. O tom, že rajský ostrov Boracay, jeden z najznámejších ostrovov Filipín, o pár dní na príkaz prezidenta Rodriga Duterteho pre turistov uzatvoria, sa barman nezmieni. Načo si kaziť náladu a pekný deň, čo bude zajtra, sa v raji nerieši.
Začína tu byť tesno
Ostrov Boracay bude pre turistov uzavretý od 26. apríla, zatiaľ na šesť mesiacov. Na ostrove s rozlohou 10 km2 (na porovnanie, Bratislava má rozlohu 376 km2) je 500 hotelov a žije tam okolo 16 000 stálych obyvateľov, ktorých živí predovšetkým cestovný ruch. Hoci podľa odhadov ostrov vygeneruje z cestovného ruchu odhadom jednu miliardu dolárov za jediný rok, späť do jeho infraštruktúry sa asi vracia minimum. Najväčšou prírodnou čističkou splaškov je totiž stále najmä more. „Prosím, nevhadzujte papier do toalety,“ je prosba vylepená v každej hotelovej izbe aj v každej miestnosti ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.