Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
11.05.2018, 15:11

Kedy sa z Cigánov stali Rómovia

Krátko po Nežnej revolúcii sa z Cigánov stali Rómovia. Jazykovedný ústav SAV z toho spravil normu, úrady si nový úzus rýchlo osvojili a všade sa začalo písať o Rómoch. Prečo vlastne?

Kedy sa z Cigánov stali Rómovia
Zdroj: TASR/František Iván

Prvý Medzinárodný kongres Rómov zorganizoval 8. až 12. apríla 1971 v Londýne vtedajší Medzinárodný cigánsky výbor. Delegáti kongresu prijali označenie Róm a odmietli termíny, ktorými ich volalo nerómske obyvateľstvo – Cigáni, Zigeuner, Gitanos, Gypsies a podobne, ktoré nie sú odrazom reality.

Medzinárodný cigánsky výbor premenovali na Medzinárodný rómsky výbor, prijali rómsku zástavu (motív kolesa na zeleno-modrom pozadí) a medzinárodnú hymnu Gelem, gelem. 8. apríl sa dodnes oslavuje ako Medzinárodný deň Rómov.

Zdroj: Téma

„Slovo Cigán v tom čase už malo negatívny význam,“ vysvetľuje riaditeľka Ústavu romologických štúdií na Fakulte sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre docentka Mgr. Jurina Rusnáková, PhD., a dodáva: „Odporučenie jednotného označenia všetkých subetnických skupín Rómov na svete malo symbolicky naznačiť jednotu celého rómskeho národa a poukázať na význam podpory národnostného uvedomenia.“

Kým sa však na Slovensku z Cigánov stali Rómovia, ubehli dve desaťročia.

Odteraz Rómovia
Až do roku 1990 spisovná slovenčina nepoznala etnické označenie Róm. Slovo bolo kodifikované na jeseň v roku 1990 prostredníctvom 7. čísla mesačníka Jazykovedného ústavu SAV Kultúra slova. O niečo neskôr sa slovo a jeho adjektívum „rómsky“ objavilo aj v Príručke slovenského pravopisu. V apríli 1991 schválila česko-slovenská federálna vláda, ktorej vtedy predsedal Ján Čarnogurský, Zásady prístupu k Rómom, čím ich zrovnoprávnila s ostatnými etnickými minoritami žijúcimi v Česko-Slovensku a zaručila im podporu v rozvoji vlastnej kultúry, v oblasti školstva a vzdelávania. Prečo sa aj slovenskí Cigáni chceli stať Rómami?

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.