Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
15.05.2018, 10:45

Viete, čo pijete? Prečo je slovenský Žitný ostrov svetová rarita

Raz sa možno vinou nedostatku pitnej vody zodvihnú masy ľudí a budú migrovať za lepšími podmienkami, inak neprežijú.

Viete, čo pijete? Prečo je slovenský Žitný ostrov svetová rarita
Zdroj: Kúpele Malé Bielice

Slovensko patrí ku krajinám, ktoré majú pitnej vody omnoho viac, ako dokážeme spotrebovať. Riaditeľka Ústavu hydrológie SAV Yvetta Velísková (54) hovorí, či to tak bude aj naďalej. Môžu nám raz vyschnúť studne? Aký veľký je „bazén“ vody na Žitnom ostrove? Budú o vodu konflikty?

Zdroj: Téma

Dá sa odhadnúť, koľko je na Slovensku podzemnej pitnej vody a koľko v skutočnosti spotrebúvame?
Vieme odhadnúť, koľko máme na Slovensku využiteľných zásob podzemných vôd – približne 80-tisíc litrov vody za sekundu a z tohto množstva sa využíva možno nejakých 12 – 13 percent. Nie každá podzemná voda však spĺňa podmienky pitnej vody. Na Slovensku 80 percent pitnej vody získavame z podzemných zdrojov a len necelých 20 percent z povrchových vôd.

Sú aj oblasti, kde je to iba z podzemných zdrojov?
V Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji majú obyvatelia vodu iba z podzemných vodárenských zdrojov. Najväčšou prirodzenou zásobárňou podzemnej vody na území Slovenska, ale aj v strednej Európe, je Žitný ostrov s využiteľným množstvom 20- až 25-tisíc litrov vody za sekundu. Stále ľudia počúvajú o Žitnom ostrove ako zásobárni pitnej vody, stále sa o tom hovorí, ale Žitný ostrov je naozaj raritný aj v rámci sveta.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.