Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
08.06.2018, 11:00

Miliardový vedec. Z Bratislavy emigroval do Ameriky, jeho objavy uznáva celý svet

Ako jeden z prvých mikrobiológov na svete sa prof. MUDr. JÁN VILČEK, PhD. (84), zaoberal výskumom interferónov, teda skupinou proteínov, ktoré sa v tele zvyčajne vytvoria v reakcii na infekciu spôsobenú vírusmi.

Miliardový vedec. Z Bratislavy emigroval do Ameriky, jeho objavy uznáva celý svet
Zdroj: MAFRA/David Neff

Jeho preparát Remicade už vyše dvadsať rokov pomáha miliónom ľudí trpiacich Crohnovou chorobou (chronický zápal tráviaceho ústrojenstva), reumatoidnou artritídou (reuma), ulceróznou kolitídou (chronické ochorenie črevnej sliznice) alebo psoriázou (autoimunitné ochorenie kože, ale i kĺbov). S manželkou Maricou založili nadáciu Vilcek Foundation, ktorá každoročne udeľuje ceny emigrantom pôsobiacim v USA vo vede a v kultúre. Newyorskej univerzite venoval časť svojich licenčných práv k lieku Remicade v hodnote vyše 200 miliónov dolárov (teda približne 175 miliónov eur). Ako prežíval druhú svetovú vojnu ako židovské dieťa? A kto stál za jeho emigráciou?

Ako židovského chlapca vyrastajúceho v Bratislave vás citeľne zasiahla druhá svetová vojna. Aby vás rodičia uchránili pred holokaustom, stali sa katolíkmi a vás na rok schovali do sirotinca, ktorý viedli katolícke mníšky. Ako ste vnímali ako deväťročný chlapec odlúčenie od rodiny?
Myslím, že som úplne presne nechápal, čo sa deje. Čiastočne asi aj preto, že naša rodina nebola nikdy nábožensky založená a židovské sviatky sme doma nikdy neoslavovali. Po nástupe Hitlera k moci sa rodičia radšej nechali pokrstiť a dovtedy som vlastne žiadne náboženstvo nepoznal. To bola asi tá najväčšia zmena, zrazu som totiž náboženstvo mal. Myslím, že som si vtedy ani veľmi neuvedomoval, že sme Židia. Doma sa o tom totiž nikdy nehovorilo.

Prebudilo sa vo vás židovstvo neskôr?
Áno, ku koncu vojny, keď sme boli naozaj v ohrození života, som to, že sme Židia, predsa len vnímal oveľa výraznejšie. A potom hlavne v čase emigrácie. V New Yorku, kam sme v roku 1964 odišli, je veľké percento ľudí židovského pôvodu, rovnako tak na univerzite, kde pracujem, takže som si svoje židovské korene predsa len pripomenul. Tým, že sme však doma nikdy žiadne tradície nedržali, musel som sa rýchlo naučiť, čo znamenajú hlavné židovské sviatky, pretože som o nich nič nevedel. Ostatne, nehovorilo sa o nich ani za socializmu.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.