Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.06.2018, 13:37

Zvláštne svadobné rituály, ktoré sa môžu skončiť smrťou

„Niekedy samček neváha svoju mŕtvu ,bývalú‘ zabaliť a darovať ju ďalšej partnerke, aby sa s ňou mohol páriť,“ tvrdí slovenský odborník, etológ doc. PAVOL PROKOP (42), ktorý študuje správanie lovčíkov hájnych – pavúkov.

Zvláštne svadobné rituály, ktoré sa môžu skončiť smrťou
Zdroj: Pavol Prokop

Tie žijú bežne na lúkach a okrajoch lesov a svojim samičkám pred párením darujú niečo „pod zub“. Prečo to robia? Majú samičky sex za úplatok? Aká je náplň práce pavúčích náhradných matiek?

Zaoberať sa pavúkmi nepatrí medzi exkluzívne odbory. Prečo ste si vybrali práve tie?
Pôvodne som začal s vtákmi, odmalička ma zaujímali. Choval som všetko možné, sovy, sokoly, straky, ale potom som zistil, že s bezstavovcami je to pomerne jednoduchšie a finančne nenáročné. Ale nechoval som doma tarantuly, vždy som bol na vtáky.

Prečo vás z pavúkov zaujali práve lovčíky a križiaky?
Lovčíky špeciálne kvôli svadobným darom. Keď som si vo Veľkej knihe živočíchov (kolektív autorov, pozn. red.) o nich prečítal, bolo tam iba pár viet, začal som teda hľadať v literatúre a zistil som, že je to pomerne častý druh pavúka, ktorý sa dá ľahko chytiť. Tento rok sa im pre klimatické zmeny posunula sezóna a párili sa o mesiac skôr, čo sa doteraz nestalo.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík GOLD alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk. Bližšie informácie nájdete v Pravidlách používania cookies. Spracovanie a správu cookies nastavíte priamo vo Vašom prehliadači.