Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
17.06.2018, 00:00

Robot musí poslúchať človeka. Prečo nesmie mať umelá inteligencia pocity?

Na svete je prvý robot, ktorý dostal štátne občianstvo, existuje robot, ktorý hlási televízne správy, stroje pomáhajú už nielen vo fabrikách, ale aj v zdravotníctve pri starostlivosti o pacientov.

Robot musí poslúchať človeka. Prečo nesmie mať umelá inteligencia pocity?
Zdroj: Miroslava Spodniaková

V robotike nezaostáva ani Slovensko, patríme ku krajinám s pozitívnym vzťahom k robotom, hovorí Doc. Ing. FRANTIŠEK DUCHOŇ (36) zo Slovenskej technickej univerzity, ktorý okrem iného založil Národné robotické centrum. Budú raz roboty samostatné a ovládnu svet? Máme už dnes roboty, ktoré by ste si pomýlili s človekom? Oplatí sa podnikateľom namiesto ľudí investovať do robotov?

Humanoidný robot Sophia dostala pred pár mesiacmi občianstvo v Saudskej Arábii. Čo na to hovoríte?
Udelenie občianstva robotu je cez všetky čiary, to sa stávať nesmie. Robot je stále stroj, ktorý musí človeka poslúchať a plniť jeho príkazy, ak nie sú v rozpore so zákonmi robotiky a legislatívou. Je to podobné, ako keby ste dali občianstvo lietadlu, veď aj moderné lietadlá sú v podstate inteligentné stroje, ktoré vedia z veľkej časti lietať samé.

Sophia dostala ľudskú tvár, možno aj tým je iná.
Je pekné, že robot dostal ženskú tvár, pre nás je to príjemnejšie, ako keby to bola len robotická ruka, hoci by nám odpovedala rovnako ako Sophia.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 95% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.