Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
22.06.2018, 11:59

Pravda a mýty o bylinkách. Ako si môžeme nechtiac uškodiť?

Vypestovať na Slovensku levanduľu s takým obsahom éterických olejov, aby bola naozaj kvalitná, je vraj nemožné.

Pravda a mýty o bylinkách. Ako si môžeme nechtiac uškodiť?
Zdroj: Dreamstime

„To, čo rastie u nás, síce poteší, ale levanduľa potrebuje špecifickú klímu, veľa slnka. Hoci vplyvom otepľovania možno o chvíľu budú v Tatrách vinohrady,“ hovorí popredný slovenský toxikológ a farmakológ prof. JAROSLAV KRESÁNEK ml. (68), ktorý sa zaoberá účinkami liečivých rastlín. Ako si môžeme nechtiac uškodiť? Čo by sme nemali kombinovať?

V súčasnosti je veľmi moderná fytoterapia, ľudia sa doslova liečia všeličím. Čo sa dá pri tom pokaziť?
Dá sa povedať, že všetko. Čo sa týka nesprávnej indikácie (stanovenie liečebného postupu – pozn. red.), dávkovania, zámeny liečivej rastliny, ak si ju človek nekúpi v lekárni, kde sa predávajú kontrolované. No najväčšia radosť je si ich nazbierať, treba však vedieť kde, kvôli priemyselnému znečisteniu. Ale v tom nevidím až taký problém, keďže teraz už prakticky čisté miesto neexistuje.

Ale zasa, ak si človek s radosťou namiesto medvedieho cesnaku nazbiera prvosienky, tak to môže byť jeho posledná radosť...
To je ešte taká lepšia radosť, lebo už sme mali namiesto medvedieho cesnaku aj jesienku obyčajnú, ktorá obsahuje kolchicín (alkaloid – rastlinný jed – pozn. red.) a zaznamenali sme aj smrteľné otravy.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.