Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
24.07.2018, 13:21

Ľudia trpeli núdzou a podliehali strachu a beznádeji. Keď Slovákov kosila cholera

V roku 1831 ochromila Európu ničivá pandémia.

Ľudia trpeli núdzou a podliehali strachu a beznádeji. Keď Slovákov kosila cholera
Zdroj: Profimedia

Tá strašná epidémia sa v lete 1831 zjavila sčista-jasna. I na území dnešného Slovenska si vyžiadala tisíce obetí, ľudia často umierali iba pár hodín od prvých príznakov. Zabíjala bohatých i chudobných, sedliakov aj šľachtu. Bežný život v celej krajine sa zastavil, ľudia trpeli núdzou a podliehali strachu a beznádeji.

​Dejiny ľudstva sú nerozlučne späté s chorobami. Ich výpočet by bol zdĺhavý, vari až nemožný. Ľudský organizmus je silný i krehký zároveň. Na jednej strane je schopný zdolať najvyššiu horu sveta, na strane druhej ho dokáže zabiť mikroskopický organizmus. Mor, týfus, kiahne a iné zákerné ochorenia sužovali ľudstvo od stredoveku.

V 19. storočí sa k nim však pridala choroba dovtedy nepoznaná – cholera. Z Ázie prišla do Európy a neobišla malé dedinky ani metropoly ako Paríž a Londýn. Nezastavil ju ani oceán, potrápila Spojené štáty i Kanadu. Jej obeťou sa stal aj 11. americký prezident James Knox Polk. Na Slovensku sa objavila v roku 1831 a vyžiadala si obrovské množstvo obetí.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.