Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
28.07.2018, 00:00

Slovensko má svetový unikát, tatranskí šerpovia sú poslední v Európe

Nad Tatrou sa blýska, ale nosičom to neprekáža. O mocných a húževnatých chlapoch s krošňami na chrbte očami našej českej kolegyne.

Slovensko má svetový unikát, tatranskí šerpovia sú poslední v Európe
Zdroj: K2studio/

Po niekoľkých hodinách náročnej chôdze odpočívam v zajatí vysokohorských štítov takmer dva kilometre nad hladinou mora, keď sa spoza kopca vynorí chlap ako hora. V krátkych trenírkach a prepotenom tričku, s nákladom na chrbte, ktorý je dvakrát väčší ako on. Nechce sa mi veriť, že do tejto odľahlej oblasti ťahá sud s pivom. Tatranskí nosiči vynesú do hôr jednoducho čokoľvek. Trebárs aj 120-kilové liatinové čerpadlo...

​Voňavý guláš, čerstvý chlieb a čapované pivo. Aj takéto menu si môžete dať vo Vysokých Tatrách na niekoľkých chatách, kam nevedú cesty, nejazdí lanovka a vrtuľník sa nad ich strechami otočí len dvakrát ročne – pred letnou sezónou, keď im privezie zásoby piva a Kofoly, a pred zimou s koksom alebo briketami na kúrenie. Inak sa s ohľadom na ochranu národného parku a rýchlo sa meniace počasie nelieta.

Je to teda len zásluhou tatranských nosičov, že si môžu turisti dopriať odpočinok aj dobré jedlo uprostred holých skál, ďaleko od ľudí. Tatranskí „šerpovia“ sú pritom vo svete unikátni. Im podobných nájdeme až v Ázii, kde si tí praví Šerpovia (etnikum obývajúce pohorie Himalájí), ale aj iné tamojšie národy privyrábajú ako nosiči nákladov pri vysokohorských expedíciách, ktoré sa snažia zdolať najvyššie vrcholy sveta.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.