StoryEditor

Urazený génius filmu. Ikonický švédsky režisér Ingmar Bergman bol očarený Hitlerom

03.08.2018, 00:00
Ingmar Bergman bol nielen režisérom, ale i scenáristom a producentom, podpísal sa pod vyše 60 filmov a dokumentov.

Ikonický švédsky režisér Ingmar Bergman by sa v júli tohto roku dožil stovky. Niekoľkonásobný držiteľ Oscara je pokladaný za jednu z najvýznamnejších osobností kinematografie. Za mlada obdivoval Hitlera, podozrenie z daňových podvodov ho vyhnalo z krajiny a pri milenkách a manželkách hľadal svoju matku.

​Ingmar Bergman bol nielen režisérom, ale i scenáristom a producentom, podpísal sa pod vyše 60 filmov a dokumentov. Narodil sa v roku 1918 v Uppsale a zomrel v roku 2007, krátko po dovŕšení 89 rokov. Bergman je považovaný za jedného z géniov filmovej tvorby 20. storočia. Zaujímavé však nie je len jeho dielo, ale i jeho – často kontroverzný – život.

Syn kazateľa ateistom

Ingmar bol jedným z troch detí luteránskeho kazateľa Erika Bergmana. Spolu s bratom Dagom a sestrou Margarétou vyrastali v konzervatívnej a pobožnej domácnosti. Erik Bergman neváhal pri výchove používať i fyzické tresty a za nočné pomočovanie napríklad zatváral malého Ingmara do skrine. Napriek tomu, že náboženstvo a luteránska cirkev boli to, v čom Ingmar vyrastal, už vo veľmi mladom veku stratil vieru v Boha. Podľa vlastných slov sa ateistom stal už v ôsmich rokoch, no trvalo mu niekoľko desaťročí, kým sa s tým vyrovnal.

Vzťah s otcom a náboženstvom neskôr spracoval v čiastočne autobiografickom diele Fanny a Alexander z roku 1982. Lásku k divadlu a filmu v sebe objavil už v deviatich rokoch, keď...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
24. máj 2022 13:58