Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
03.08.2018, 00:00

Urazený génius filmu. Ikonický švédsky režisér Ingmar Bergman bol očarený Hitlerom

Ingmar Bergman bol nielen režisérom, ale i scenáristom a producentom, podpísal sa pod vyše 60 filmov a dokumentov.

Urazený génius filmu. Ikonický švédsky režisér Ingmar Bergman bol očarený Hitlerom
Zdroj: Profimedia

Ikonický švédsky režisér Ingmar Bergman by sa v júli tohto roku dožil stovky. Niekoľkonásobný držiteľ Oscara je pokladaný za jednu z najvýznamnejších osobností kinematografie. Za mlada obdivoval Hitlera, podozrenie z daňových podvodov ho vyhnalo z krajiny a pri milenkách a manželkách hľadal svoju matku.

​Ingmar Bergman bol nielen režisérom, ale i scenáristom a producentom, podpísal sa pod vyše 60 filmov a dokumentov. Narodil sa v roku 1918 v Uppsale a zomrel v roku 2007, krátko po dovŕšení 89 rokov. Bergman je považovaný za jedného z géniov filmovej tvorby 20. storočia. Zaujímavé však nie je len jeho dielo, ale i jeho – často kontroverzný – život.

Syn kazateľa ateistom

Ingmar bol jedným z troch detí luteránskeho kazateľa Erika Bergmana. Spolu s bratom Dagom a sestrou Margarétou vyrastali v konzervatívnej a pobožnej domácnosti. Erik Bergman neváhal pri výchove používať i fyzické tresty a za nočné pomočovanie napríklad zatváral malého Ingmara do skrine. Napriek tomu, že náboženstvo a luteránska cirkev boli to, v čom Ingmar vyrastal, už vo veľmi mladom veku stratil vieru v Boha. Podľa vlastných slov sa ateistom stal už v ôsmich rokoch, no trvalo mu niekoľko desaťročí, kým sa s tým vyrovnal.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 86% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.