Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
07.08.2018, 11:01

Sokoliar pracujúci na letisku v Bratislave: Ochranári by mohli hovoriť, že dravce trápime

Na letiskách je jedno špeciálne oddelenie, ktoré trochu pripomína malú zoo, sú v ňom klietky s dravými vtákmi a psy.

Sokoliar pracujúci na letisku v Bratislave: Ochranári by mohli hovoriť, že dravce trápime
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Zamestnanci oddelenia sú sokoliari a starajú sa o to, aby bola prevádzka letiska bezpečná – pracujú na odplašovaní kŕdľov vtákov, aby ich lietadlá nenasali do motorov. KLAUDIUS CSÁKY (56) pracuje na letisku v Bratislave roky. Boli aj na Slovensku situácie, že lietadlo nasalo kŕdeľ vtákov, ktorý rozbil motory? Prečo práve letiská priťahujú kŕdle vtákov? A prečo nepomáhajú makety?

Vaše oddelenie sa volá Biologická ochrana letiska – čo to je?
Staráme sa o vyčistenie vzdušného priestoru a priestorov odletových dráh od fauny, aby nedochádzalo ku kontaktu s lietadlami. Týka sa to nielen vtáctva, ale aj zajacov, sysľov, líšok a ďalších zvierat. My hovorievame, že ochrana spočíva na repelentnom spôsobe vizuálu a akustiky.

Čo to znamená?
Vizuál sú dravce, čiže používame dravé vtáky, ktoré sú pre ostatné živočíchy predátormi. Máme tiež psov a používame aj autá, z ktorých púšťame nahrávky vtákov. Ak plašíme nejaký druh, tak pustíme nahrávky paniky, výstrahy toho druhu vtáctva, ale máme tiež nahrávky predátorov.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.