Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
17.08.2018, 00:00

"V Amerike to lepšie odsýpa." A ako sa dostal mladý Slovák do USA medzi prestížnych odborníkov?

Na univerzite v americkom Denveri vyvíja liek na homocystinúriu – zriedkavú dedičnú metabolickú poruchu.

"V Amerike to lepšie odsýpa." A ako sa dostal mladý Slovák do USA medzi prestížnych odborníkov?
Zdroj: Miroslava Spodniaková

Slovenský molekulárny biológ PharmDr. TOMÁŠ MAJTÁN, PhD. (39), sa pred niekoľkými rokmi stal kľúčovým členom tímu, ktorý na univerzite v americkom Denveri vyvíja liek na homocystinúriu – zriedkavú dedičnú metabolickú poruchu. Čo táto choroba spôsobuje? Aké má príznaky? A ako sa dostal mladý Slovák do USA medzi prestížnych odborníkov?

Genetických metabolických ochorení existuje vraj okolo tisíc. Na ktoré z nich sa špecializujete vy?
Na metabolizmus sírnych aminokyselín. Sú to zriedkavé ochorenia, z ktorých najčastejšia je práve klasická homocystinúria – porucha metabolizmu metionínu. Je to aminokyselina, ktorá je nevyhnutnou súčasťou bielkovín v našom organizme.

Čo vlastne človeku chýba, keď má túto chorobu?
Enzým. Poznáme ho pod skratkou CBS a je kľúčový pri premene metionínu na aminokyselinu cysteín. Lenže pri klasickej homocystinúrii tento enzým nefunguje, a tak sa v tele hromadí toxický medziprodukt homocysteín, a to je zle.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.