Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
21.08.2018, 11:01

Šebej prežíval inváziu s Dubčekovým synom. Priznal sa, že chcel emigrovať

Ako august 1968 prežívali tí, ktorí mali v tom čase ešte celý život pred sebou.

Šebej prežíval inváziu s Dubčekovým synom. Priznal sa, že chcel emigrovať

Dnes sú z nich docenti, profesori a úspešní ľudia vo svojich odboroch. V roku 1968 to boli študenti, mladé uchá, ktorých zastihla okupácia Československa na začiatku skutočnej dospelosti. Spomenú si, čo robili práve 21. augusta, keď cudzie vojská vtrhli do Československa? Ako to ovplyvnilo ich život, prípadne život ich rodiny? A uvažovali niekedy o emigrácii?

prof. RNDr. František Ondriska, PhD. (65), parazitológ

1. Bol som druhák na strednej škole. Zobudil som sa na hluk na ulici, prechádzali tadiaľ tanky. Bývali sme v rodinnom dome, doma sme boli s mamou a tromi mladšími súrodencami, otec bol na montážach niekde v Česku. Samozrejme, v prvom momente sme nevedeli, čo sa deje. Keď sme sa z rádia dozvedeli, že sme boli napadnutí armádami Varšavskej zmluvy, prepadol nás strach i panika, čo sa bude diať.

2. Ani nie, udalosti sme pozorne sledovali, rodičia však politicky exponovaní predtým ani potom neboli. Názor na túto dobu, ako aj okupáciu sa u nich ani u mňa nezmenil.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 96% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.