Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
24.08.2018, 10:48

Najsilnejšie liečivé rastliny. Ktoré účinky už potvrdili výskumy?

Liečivé rastliny zažívajú modernú renesanciu.

Najsilnejšie liečivé rastliny. Ktoré účinky už potvrdili výskumy?
Zdroj: Dreamstime

S objavom antibiotík a očkovania sa podarilo vykoreniť zákerné epidémie, ktoré kosili ľudstvo po miliónoch. Ani takmer deväťdesiat rokov od objavu penicilínu však nemáme vyhrané. Stále častejšie predpisovanie antibiotík vedie k vzniku superodolných bacilov, ktoré sú súčasnými liekmi nezničiteľné. Vedci aj sami, keď sú chorí, tak hľadajú pomoc v prírode. Nové poznatky totiž dokazujú, že šancu na liečbu závažných zdravotných ťažkostí ukrývajú aj liečivé rastliny.

​Liečenie chorôb pomocou bylín sprevádzalo ľudstvo odpradávna. Od 2. polovice 19. storočia však začína ovládať výrobu liečiv chémia. Úspechy dosiahnuté na tomto poli viedli mnohokrát až k zahmleniu tisícročných skúseností z bylinnej terapie. Boom syntetických liečiv, ktorý vyvrcholil v 70. rokoch minulého storočia, spolu s ich priemyselnou výrobou priniesol chemické preparáty do všetkých oblastí lekárskej vedy. Zároveň sa však ukázali aj niektoré negatíva ich masového rozšírenia, napríklad nadužívanie niektorých liekov a niektoré nežiaduce účinky mnohých z nich. To vyvolalo prirodzenú reakciu: určitú renesanciu prírodných liečiv, predovšetkým liečivých bylín, ktorými sa kurírovali naše babičky.

Bez vody to nejde

Vedci si uvedomujú, že príroda a obrovská historická skúsenosť skrývajú netušené možnosti. A pribúda aj ľudí, ktorí sa vracajú k prírodnému spôsobu liečby rozmanitých neduhov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je liečba rastlinami praktikovaná trikrát až štyrikrát častejšie ako klasická medicína. Rastlinná „lekáreň“ totiž predstavuje nesmiernu zásobáreň látok, ktoré matka príroda akoby s predstihom pripravila na situácie, v ktorých ich človek bude potrebovať. Odvekým užívaním byliniek ľudia vlastne odpozorovali a prakticky odskúšali to, čo dnes dokáže súčasná veda exaktne zdôvodniť.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.