Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
25.08.2018, 00:00

Na jeho obleky sa čaká aj pol roka. Na Slovensku nie je medzi mužmi príliš dobrý vkus, tvrdí

Vyrábajú pánske obleky na mieru, patria medzi krajčírske hviezdy, ich obleky nosia mnohí známi ľudia aj zo sveta umenia.

Na jeho obleky sa čaká aj pol roka. Na Slovensku nie je medzi mužmi príliš dobrý vkus, tvrdí
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Dostali sa na úroveň, akú dosiahne málokto. Mladí bratia Mucskovci vedú ako druhá generácia značku Maximilian Mucska Tailors, nazvanú podľa otca, ktorý tiež s nimi šije, a majú salón s dielňou v centre Bratislavy. Erik Mucska (30) hovorí, prečo je na Slovensku tak málo podobných remeselníkov, prečo odmalička behali okolo otcových strojov, ale aj prečo sú Slováci v obliekaní tak trochu iní.

Šijete pánske odevy od nuly, nie podľa konfekčných strihov, všetky odevy sú remeselne vypracované. Koľko podobných dielní je na Slovensku?
V Bratislave sme asi jediní nášho druhu a na Slovensku tiež nepoznám takýto typ dielne. V rámci Európy sa združujeme, ale nestretli sme zatiaľ v našej komunite nikoho od nás. Snažili sme sa vytvoriť komunitu aj na Slovensku, chceli sme sa stretávať s podobnými krajčírmi, ktorí majú vlastnú dielňu ako my, ale nepodarilo sa.

Pri vstupe k vám cítiť tradíciu, podľa oblečenia aj správania sa zamestnancov človek hneď vidí, kam vošiel. Podobných je naozaj málo?
Sú rôzne salóny, ale nefungujú tak, že vojdete dovnútra, spoznáte sa s hlavným krajčírom, ktorý vám bude šiť, odmerajú vás, urobia vlastný strih špeciálne na vašu postavu, potom urobia tri skúšky, šijú každý jeden kus odevu s nejakou myšlienkou a podobne. Na Slovensku je síce kopec šikovných ľudí aj v otcovom veku, ale mnohí zostali pri opravách odevov, do šitia sa už nepúšťajú, a ďalší kvalitní ľudia pracujú v dielňach Slovenského národného divadla.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.