Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
26.08.2018, 00:00

Ktoré zviera je najnebezpečnejšie na svete?

Od koho hrozí ľuďom ďalšie veľké nebezpečenstvo?

Ktoré zviera je najnebezpečnejšie na svete?
Zdroj: Dreamstime

Žralok? Lev? Alebo krokodíl? Napriek tomu, že títo predátori sú hroziví a majú na svedomí aj úmrtia ľudí, najhorší živočích na svete, rok čo rok, je oveľa menší – komár. Prvé miesto medzi najnebezpečnejšími tvormi planéty teda patrí malému lietajúcemu zabijakovi. Od koho hrozí ľuďom ďalšie veľké nebezpečenstvo?

1. Komáre – 725 000 úmrtí

Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie WHO každý rok zomrie asi 725 000 ľudí na choroby, ktoré prenášajú komáre. Z tohto ohromujúceho počtu pripadá len na maláriu 600-tisíc úmrtí ročne, pričom nakazených je približne 200 miliónov ľudí. Zvyšok úmrtí je spojených s horúčkou dengue, žltou zimnicou a encefalitídou.

2. Hady – 50 000

Najjedovatejším hadom na svete je vnútrozemský taipan, známy ako západný taipan. Jeho jed je vysoko toxický a človeka môže zabiť za menej ako 45 minút. Viac ako 80 % z tých, ktorých tento had pohryzne, napokon zomrie. Napriek tomu to nie je medzi hadmi najväčší postrach, keďže na ľudí útočí zriedka. To viper (vretenicovité), hoci nie je zaradený do hitparády hadov – zabijakov, žije v obývaných oblastiach a často sa preto dostane do styku s človekom. Odhaduje sa, že ročne zabije 5 000 ľudí – viac ako akýkoľvek iný druh hada.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.