Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
28.08.2018, 00:00

Ťažba ropy vyvoláva zemetrasenie, zistili vedci

Štúdia vzala do úvahy databázu asi 180 000 vrtov a porovnala ju so 7 175 zemetraseniami v rokoch 1973 až 2014.

Ťažba ropy vyvoláva zemetrasenie, zistili vedci
Zdroj: Reuters

Keď sa povie „zemetrasenie v Spojených štátoch“, napadne skoro každému Kalifornia. Miesto, kde sa stretávajú zemské dosky a kde dochádza k ich treniu. Proti všetkým prírodným zákonom sa však v poslednom čase trasie viac, než by bolo zdravé, aj americký štát Oklahoma. V podstate jedna veľká rovina. Ale vedci už vedia, prečo.

​Nevinia z toho prírodu, ale ľudí. Zemetrasenia v Oklahome sú totiž vo väčšine prípadov dôsledkom ťažby ropy, pri ktorej ťažiari pod tlakom pumpujú odpadovú vodu späť pod zem, kde však napĺňa porézne skalné podložie a dokáže tak otvoriť široké pukliny.

Nehovoríme teraz o niekoľkých hektolitroch – pri pumpovaní sa pod zem vháňa až 35 miliónov litrov vody mesačne a voda sa dostane až 2 100 metrov pod povrch. Potom môže ľahko dôjsť k udalostiam ako v novembri 2011, keď séria zemetrasení, vrcholiaca otrasmi s magnitúdom 5,6 stupňa, narušila diaľnicu a zničila domy v mestečku, pomenovanom trochu kuriózne – Prague.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.