Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
01.09.2018, 00:00

Najbohatší z Angličanov je dnes zabudnutý, mal však dvakrát väčší majetok ako Bezos

Alan Rufus sa narodil v roku 1040 v Normandii do jednej z najbohatších rodín celého Francúzska.

Najbohatší z Angličanov je dnes zabudnutý, mal však dvakrát väčší majetok ako Bezos
Zdroj: Reuters

Jeho meno asi nikomu z nás nič nepovie. Ani v Anglicku nepatrí medzi všeobecne známe postavy dejín. Ekonómovia, ktorí sa zaoberajú históriou, však dobre vedia, kto bol Alan Rufus, zvaný Alan Červený. Synovec a súpútnik Viliama Dobyvateľa stál na začiatku anglických dejín a zomrel pred 925 rokmi ako najbohatší Angličan všetkých čias.

Zdroj: Téma

​Ak nespomenieme rozsiahly požiar v Londýne, tak sa v Anglicku v roku 1093 nič prevratné nestalo. Ani smrť baróna z Richmondu Alana Rufusa nebola žiadnou prelomovou udalosťou. Mal 53 rokov a zomrieť v 11. storočí v takom veku nebolo nič neobvyklé. Iste, patril vtedy medzi najmocnejších mužov v Anglicku, ale až ekonómovia v 20. storočí spočítali, že bol zrejme najbohatším Angličanom všetkých čias a jedným z najväčších boháčov svetových dejín vôbec.

Dvakrát viac ako Bezos

Philip Beresford a Bill Rubinstein vo svojej knihe Najbohatší z najbohatších vyčíslili jeho majetok v čase smrti na 11 000 vtedajších libier, v prepočte na dnešné pomery teda zhruba 200 miliárd dolárov. A aj keď každé podobné historické porovnanie vždy kríva, bol by Alan Rufus minimálne dvakrát bohatší než momentálne najbohatší človek sveta Jeff Bezos (zakladateľ firmy Amazon má podľa časopisu Forbes imanie 112 miliárd dolárov). Philip Beresford, ktorý už roky zostavuje zoznamy aktuálne najbohatších ľudí v Anglicku, hovorí: „Dnes je však rozhodne bezpečnejšie byť bohatý ako vtedy. Rufus síce zomrel prirodzenou smrťou vo vlastnej posteli, mnoho jeho bohatých súčasníkov však končilo na popravisku alebo sa dočkali násilnej smrti.“

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.