Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
21.09.2018, 08:00

Pravda o Jánošíkovi: Chudobným nič nedal, bol to obyčajný zlodej

Ako sa zo zločinca stal národný hrdina.

Pravda o Jánošíkovi: Chudobným nič nedal, bol to obyčajný zlodej
Zdroj: TASR

Juraja Jánošíka máme za národného hrdinu, hoci to bol kriminálnik. Je predlohou pre filmy, muzikály, hásia sa k nemu politici. Historička Diana Duchoňová (36) sa venuje historickej kriminológii a hovorí, kto bol Jánošík naozaj. Naozaj bohatým bral a chudobným rozdával? Prečo jeho zbojníčenie trvalo len dve sezóny? Bol skutočne významný zbojník, alebo boli významnejší?

Bol Juraj Jánošík len jedným z mnohých zbojníkov tej doby?
Jedným z mnohých, stavovské povstania vytvárali zbojnícke družiny takmer v každej stolici na území Slovenska. Úspešnosť bola rôzna, niektorí dokázali zbíjať dlhšie, iní zase len veľmi krátko – ako Jánošík.

Je známe, kedy zbojníci najviac zbíjali?
Zbojníci sa venovali tomuto „remeslu“ prevažne v lete a na jeseň kvôli počasiu aj kvôli zvýšenému pohybu ľudí na cestách. Niekedy sa nechali najímať na sezónne práce, keď si vyhliadli obete, ktoré potom ozbíjali. Napríklad salaše či odľahlejšie mlyny. V zime išli domov alebo k známym, ktorí ich ukrývali.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.