Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
25.09.2018, 13:29

Pár za vyše tri roky prešiel 23 krajín. Ako sa dá ušetriť na cestovaní?

„Máme čas, ale nemáme peniaze.“ Tak znelo motto mladého manželského páru, ktorý sa tri mesiace po svadbe rozhodol s minimálnymi nákladmi precestovať svet.

Pár za vyše tri roky prešiel 23 krajín. Ako sa dá ušetriť na cestovaní?
Zdroj: Archív Burešovcov

ANNA (32) a PETER (36) BUREŠOVCI sa v auguste roku 2014 vydali s batohmi na chrbte na jedno veľké dobrodružstvo. Viac než tri roky jazdili stopom, spali v stane a na uliciach, varili si v ešuse. Aj preto dokázali precestovať 23 krajín sveta. Ako sa dá ušetriť na cestovaní? Čo si musí človek odoprieť? A aké nástrahy čakajú vo svete?

Nízkonákladové cestovanie je spojené s istým nepohodlím. Dá sa na to zvyknúť?
Anna: Veľa ľudí si nevie predstaviť, že by vopred nevedeli, kde budú spať. My to vždy riešime až na mieste. Ale je pravda, že nám to s týmto prístupom párkrát nevyšlo. Napríklad v treťom najväčšom meste Vietnamu Haiphongu (mesto nachádzajúce sa 100 km východne od Hanoja má dva milióny obyvateľov, pozn. red.) sme spali uprostred kruhového objazdu, v Dubaji zase na zemi na námestí... A takých perličiek máme viac. Ale dve tretiny z našej cesty, ktorá trvala 1 170 dní (tri roky a dva a pol mesiaca, pozn. red.), sme nejaké bývanie mali. Aj keď je to asi tiež trochu skreslená informácia, pretože napríklad na Novom Zélande sme trinásť mesiacov bývali v aute.

Koľko peňazí ste mali vyhradených na ubytovanie?
Peter: Keď vynechám úplný začiatok cesty, keď nás ubytovanie vyšlo drahšie, snažili sme sa vojsť do desiatich dolárov pre oboch za noc. To sa v juhovýchodnej Ázii a Indii dalo. Skvelá je Malajzia, obzvlášť potom Borneo, kde je šikovný systém kempov pri národných parkoch, kde zaplatíte v prepočte dve eurá za stan na deň, čo sme hojne využívali. Ale je pravda, že v tropickom počasí bol stan za trest. Často sme tiež spanie riešili dlhými nočnými prejazdmi vlakmi alebo autobusmi. Je to vlastne celkom pohodlný spôsob, ako sa dostať z jedného miesta na druhé a zároveň ušetriť za ubytovanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.