StoryEditor

Aj tak všetko záleží na Alahovi, hovorí český lekár pôsobiaci v Kuvajte

28.09.2018, 16:26
V Kuvajte o osude chorých nerozhoduje ani tak lekár, ako nakoniec vždy sám Alah.

Český lekár Doc. MUDr. HUBERT MOTTL, CSc. (66), šéfuje už jedenásty rok v Kuvajte na tamojšej prestížnej klinike oddeleniu detskej onkológie. O diagnóze môže hovoriť s oboma rodičmi, ale súhlas s vyšetrením dieťaťa a potom aj s liečbou musí dať vždy iba otec. S pacientmi komunikuje iba za prítomnosti zdravotnej sestry, a keď chce otcovi oznámiť, čo pacienta pravdepodobne čaká, pochopenia sa spravidla nedočká. Lebo v Kuvajte o osude chorých nerozhoduje ani tak lekár, ako nakoniec vždy sám Alah...

Téma

​​Kedy a prečo vás vlastne oslovila medicína?
V treťom ročníku na gymnáziu mi ochorela babička a zrazu som zistil, že neviem, čo jej je a ako by som jej mohol pomôcť. A tak som si povedal, že by pre mňa mohla byť medicína dobrá voľba. Dovtedy som preferoval skôr matematiku, absolvoval som v nej aj rôzne olympiády.

A ako sa stane, že lekár odletí za prácou z nemocnice v pražskom Motole do hlavného mesta Kuvajtu?
Viac-menej tiež náhoda. Kuvajtské ministerstvo zdravotníctva ma oslovilo, že má záujem, a ja som po krátkom premýšľaní prikývol. Aj v Kuvajte liečime podľa medzinárodných štandardov, teda rovnako ako v Európe alebo napríklad v Amerike. Mentalita pacientov a ich rodičov je však trochu iná než u nás.

V čom najviac?
Napríklad pri rokovaní s pacientmi alebo ich rodičmi potrebujem mať pri sebe niekoho, kto vie tlmočiť z angličtiny do arabčiny. Väčšinou mi prekladajú doktorky z Egypta. Základy arabčiny som sa naučil, ale aby som sa napríklad hodinu s niekým plynule rozprával, na to popravde tak úplne nemám.

A k tej tamojšej mentalite...
Mentalita tamojších ľudí je odlišná aj v tom, že sa s nimi často prakticky nemožno dohovoriť. Treba im dlho a podrobne vysvetľovať situáciu ich dieťaťa, aký problém má, jeho výhľady a tak. Lenže oni sa iba opýtajú: „Zomrie, alebo bude zdravé?“ Spravidla vôbec nechápu problém danej diagnózy.

Nechápu, že im nemôžete povedať – vaše dieťa sa uzdraví na sto percent ?
Tak nejako. Nemôžem im nikdy priamo povedať – vaše dieťa pravdepodobne zomrie, to skutočne nie je možné. Navyše to ani tak nie je, pretože určitá nádej zostáva vždy. V súčasnosti dokážeme do života vrátiť viac ako 80 percent detí,...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-04-17 12:00:00 - Feat.: - Title: Ak toto po prebudení robíš aj ty, nečuduj sa, že si vkuse unavený. Prečítaj si, čo pre lepší spánok pravidelne robia odborníci 02 - Modified: 2024-03-28 09:00:00 - Feat.: - Title: Z neba tu padajú mŕtve vtáky. Ako sa žije v jednom z najhorúcejších miest sveta, kde teploty prekračujú 50 stupňov? 03 - Modified: 2024-03-28 09:27:16 - Feat.: - Title: Mestá majú prísť o pohotovosti. Týka sa to až 15 sídel 04 - Modified: 2024-02-17 23:00:00 - Feat.: - Title: Ako po covide poraziť nepríjemný syndróm? Liečba sa zatiaľ zadrháva, štát nasadzuje kúpele 05 - Modified: 2024-02-15 14:14:26 - Feat.: - Title: Infektológ vyvrátil Ficovo tvrdenie. Očkovanie ľudí zachránilo, hoaxy spôsobovali odmietnutie liečby, tvrdí
menuLevel = 1, menuRoute = tema, menuAlias = tema, menuRouteLevel0 = tema, homepage = false
18. apríl 2024 12:06