Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
28.09.2018, 16:26

Aj tak všetko záleží na Alahovi, hovorí český lekár pôsobiaci v Kuvajte

V Kuvajte o osude chorých nerozhoduje ani tak lekár, ako nakoniec vždy sám Alah.

Aj tak všetko záleží na Alahovi, hovorí český lekár pôsobiaci v Kuvajte
Zdroj: MAFRA/Petr Kozlík

Český lekár Doc. MUDr. HUBERT MOTTL, CSc. (66), šéfuje už jedenásty rok v Kuvajte na tamojšej prestížnej klinike oddeleniu detskej onkológie. O diagnóze môže hovoriť s oboma rodičmi, ale súhlas s vyšetrením dieťaťa a potom aj s liečbou musí dať vždy iba otec. S pacientmi komunikuje iba za prítomnosti zdravotnej sestry, a keď chce otcovi oznámiť, čo pacienta pravdepodobne čaká, pochopenia sa spravidla nedočká. Lebo v Kuvajte o osude chorých nerozhoduje ani tak lekár, ako nakoniec vždy sám Alah...

Zdroj: Téma

​​Kedy a prečo vás vlastne oslovila medicína?
V treťom ročníku na gymnáziu mi ochorela babička a zrazu som zistil, že neviem, čo jej je a ako by som jej mohol pomôcť. A tak som si povedal, že by pre mňa mohla byť medicína dobrá voľba. Dovtedy som preferoval skôr matematiku, absolvoval som v nej aj rôzne olympiády.

A ako sa stane, že lekár odletí za prácou z nemocnice v pražskom Motole do hlavného mesta Kuvajtu?
Viac-menej tiež náhoda. Kuvajtské ministerstvo zdravotníctva ma oslovilo, že má záujem, a ja som po krátkom premýšľaní prikývol. Aj v Kuvajte liečime podľa medzinárodných štandardov, teda rovnako ako v Európe alebo napríklad v Amerike. Mentalita pacientov a ich rodičov je však trochu iná než u nás.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.