Český lekár Doc. MUDr. HUBERT MOTTL, CSc. (66), šéfuje už jedenásty rok v Kuvajte na tamojšej prestížnej klinike oddeleniu detskej onkológie. O diagnóze môže hovoriť s oboma rodičmi, ale súhlas s vyšetrením dieťaťa a potom aj s liečbou musí dať vždy iba otec. S pacientmi komunikuje iba za prítomnosti zdravotnej sestry, a keď chce otcovi oznámiť, čo pacienta pravdepodobne čaká, pochopenia sa spravidla nedočká. Lebo v Kuvajte o osude chorých nerozhoduje ani tak lekár, ako nakoniec vždy sám Alah...
Kedy a prečo vás vlastne oslovila medicína?
V treťom ročníku na gymnáziu mi ochorela babička a zrazu som zistil, že neviem, čo jej je a ako by som jej mohol pomôcť. A tak som si povedal, že by pre mňa mohla byť medicína dobrá voľba. Dovtedy som preferoval skôr matematiku, absolvoval som v nej aj rôzne olympiády.
A ako sa stane, že lekár odletí za prácou z nemocnice v pražskom Motole do hlavného mesta Kuvajtu?
Viac-menej tiež náhoda. Kuvajtské ministerstvo zdravotníctva ma oslovilo, že má záujem, a ja som po krátkom premýšľaní prikývol. Aj v Kuvajte liečime podľa medzinárodných štandardov, teda rovnako ako v Európe alebo napríklad v Amerike. Mentalita pacientov a ich rodičov je však trochu iná než u nás.
V čom najviac?
Napríklad pri rokovaní s pacientmi alebo ich rodičmi potrebujem mať pri sebe niekoho, kto vie tlmočiť z angličtiny do arabčiny. Väčšinou mi prekladajú doktorky z Egypta. Základy arabčiny som sa naučil, ale aby som sa napríklad hodinu s niekým plynule rozprával, na to popravde tak úplne nemám.
A k tej tamojšej mentalite...
Mentalita tamojších ľudí je odlišná aj v tom, že sa s nimi často prakticky nemožno dohovoriť. Treba im dlho a podrobne vysvetľovať situáciu ich dieťaťa, aký problém má, jeho výhľady a tak. Lenže oni sa iba opýtajú: „Zomrie, alebo bude zdravé?“ Spravidla vôbec nechápu problém danej diagnózy.
Nechápu, že im nemôžete povedať – vaše dieťa sa uzdraví na sto percent ?
Tak nejako. Nemôžem im nikdy priamo povedať – vaše dieťa pravdepodobne zomrie, to skutočne nie je možné. Navyše to ani tak nie je, pretože určitá nádej zostáva vždy. V súčasnosti dokážeme do života vrátiť viac ako 80 percent detí,...
Zostáva vám 85% na dočítanie.