Kto ju niekedy prekonal, určite si z notoricky známej „posteľovej“ výhovorky na bolesť hlavy nebude robiť žarty. Človeka totiž doslova paralyzuje. Treští mu hlava, musí si ľahnúť, prekážajú mu svetlo a zvuky. Migréna – najznámejší zástupca bolestí hlavy – trápi desatinu Slovákov a až šesťkrát častejšie ženy. Spravidla sa začína objavovať v puberte, keď dochádza k aktivite pohlavných hormónov. A v menopauze sa migréna u približne 80 % pacientok vytráca. Univerzálny liek na migrénu zatiaľ lekári neobjavili. Nová nádej pre milióny ľudí je však na dohľad. „Podľa posledných fáz klinických štúdií majú monoklonálne protilátky v prevencii migrén veľmi dobré výsledky,“ prezradil neurológ MUDr. DAVID DOLEŽIL, PhD., MBA (53), predseda Spoločnosti pre diagnostiku a liečbu bolesti hlavy.
Bolí hlava už aj malé deti? A nemyslím teraz z dôvodu inej choroby, ako sú teplota, viróza alebo zápal dutín.
Takisto, aj keď u nich je diagnostika napríklad migrény, teda primárnej bolesti, ktorá nie je spôsobená inou chorobou, veľmi komplikovaná, pretože je založená predovšetkým na presnom opise ťažkostí. A toho najmä malé deti nie sú úplne schopné. Navyše, migréna ako taký najznámejší a najtypickejší zástupca bolestí hlavy sa u detí nemusí prejavovať len bolesťou hlavy, ale napríklad aj periodickým vracaním. U detí školského veku tak často lavírujeme medzi tým, či nie je príčinou stres a zvýšená záťaž spojená s nástupom do školy, čo je typické pre takzvanú tenznú bolesť.
Preto sa pýtam, či je nástup migrény typický pre nejaký určitý vek.
Je to choroba, ktorá je hormonálne podmienená. Čiže jej najobvyklejším spúšťačom je hormonálna situácia v tele. Z toho vyplýva prostý fakt: častejšie ňou trpia ženy ako muži, a to v pomere 4:1 až 6:1. Keby sme sa pozreli na rozvrstvenie migrén v priebehu menštruačného cyklu, zistíme, že väčšina žien ju máva najčastejšie v období menštruácie a okolo nej. Závisí totiž od hladiny pohlavných hormónov, najmä estradiolu (hlavný ženský pohlavný hormón produkovaný najmä vaječníkmi – pozn. red.) a jeho poklesu na začiatku krvácania. Druhý vrchol býva takisto v období ovulácie. Typicky sa migréna objavuje s prvou alebo s druhou menštruáciou a veľmi často odznie po nástupe menopauzy. To však neplatí stopercentne. Zhruba 20 percent žien trpí migrénami aj po nej a paradoxne s...
Zostáva vám 85% na dočítanie.