Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
19.10.2018, 13:35

Chcete vypnúť bolesť? Aké lieky zaberajú a na čo si dávať pozor

Brufen, Paralen alebo aspirín? Súboj pomocníkov, ktorými krotíme bolesť, nemá jednoznačného víťaza.

Chcete vypnúť bolesť? Aké lieky zaberajú a na čo si dávať pozor
Zdroj: Dreamstime

Každý z týchto voľne predajných liekov používa iné zbrane a hodí sa na rôzne ťažkosti. Ale ani prípravky proti bolesti nezmôžu všetko. Pri chronických problémoch musia lekári vytiahnuť oveľa ťažší arzenál. „Veľmi účinné bývajú napríklad antidepresíva. Zaujímavé je, že na bolesť zaberú už o týždeň skôr než na depresiu,“ hovorí doc. MUDr. JIŘÍ KOZÁK (62), PhD., primár Centra pre liečenie a výskum bolestivých stavov v pražskom Motole. Rovnako dobre môže zafungovať aj látka obsiahnutá v pálivých paprikách.

Ako vlastne vzniká bolesť?
Podráždením nociceptorov, akýchsi nervových štruktúr. Tie premenia podnet na nervový signál, zosilnia ho a vedú špeciálnymi nervovými vláknami cez miechu do mozgu. Nociceptory (receptory bolesti, pozn. red.) sú rozmiestnené prakticky všade, tak na koži, ako aj v tkanivách, kĺbových puzdrách (v celom tele je ich viac než 3 milióny, pozn. red.).

Nie sú však citlivé na každý podnet, že?
Reagujú iba na špecifické typy signálov určitej intenzity, laicky tomu hovoríme prah bolesti. Ten sa na rôznych miestach v tele líši. Najcitlivejšie sú miesta, kde je nociceptorov najviac. Napríklad pery, končeky prstov alebo práve koža. Hovorí sa, že bolesť, teda tá akútna, telu väčšinou prospieva. Je to reakcia na obranu organizmu, čo je vo väčšine prípadov pravda. Keď siahne človek na oheň, ruku rýchlo odtiahne, pretože ho to bude páliť.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.