Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
30.10.2018, 00:00

Na Slovensku máme svetovú raritu, jednu z najhustejších sietí značkovaných trás

Turistické značenie v Česku a na Slovensku je jednou z najdokonalejších sietí značenia pre pešiu, vysokohorskú a lyžiarsku turistiku.

Na Slovensku máme svetovú raritu, jednu z najhustejších sietí značkovaných trás
Zdroj: Miroslava Spodniaková

„Vravia mi, že patrím do Guinnessovej knihy rekordov, pretože určite nikto neznačkoval dlhšie než šesťdesiat rokov. Niekto vyrátal, že som vyznačkoval 2 700 kilometrov turistických chodníkov,“ hovorí MILAN RUŽEK (89), legenda slovenských značkárov.

​Ak chodievate do prírody, pravdepodobne ste už šli aj po „jeho“ trase. Alebo chodníkom, ktorý preznačkoval – turistické značenie sa totiž každé tri roky obnovuje, smerovníky sa rekonštruujú každých šesť rokov. Milan Ružek tvrdí, že značkovanie trás je dôležitý fenomén cestovného ruchu a v prvom rade pri ňom ide o zodpovednosť. Aby sa každý dostal v poriadku do cieľa.

Láska k prírode

Dovolať sa mu je problém. Buď je niekde na turistike, keďže napriek vysokému veku mu chôdza nerobí problémy, alebo vymetá knižnice. Štyri hodiny denne totiž venuje intenzívnemu štúdiu. Robí to tak už tridsať rokov a vraví, že je to najväčšia hodnota jeho dôchodku. „Kedysi za socializmu tomu hovorili, že perspektívne kádre sa musia vzdelávať,“ smeje sa Milan Ružek, ktorý by pokojne mohol mať prezývku Nezmar. Tento modranský rodák totiž za jeden život stihol toho viac než dosť, až sa kvôli svojim aktivitám nemal ani čas oženiť.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 90% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.