Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
10.11.2018, 00:00

Na Slovensku máme svetový unikát. Potápači z rôznych kontinentov k nám chodia po ponor života

Prečo sa opálová baňa na východe Slovenska nedá porovnať s ničím iným na svete?

Na Slovensku máme svetový unikát. Potápači z rôznych kontinentov k nám chodia po ponor života
Zdroj: Martin Strmiska

Na Slovensku máme unikát svetového charakteru – 20 kilometrov od Prešova je stovky rokov stará opálová baňa, ktorá je čiastočne zatopená. Sprevádza v nej potápač a vývojár potápačskej techniky PETER KUBIČKA (50). Hovorí, že mnohí potápači z rôznych kontinentov práve v tejto opálovej bani zažili to, čomu sa hovorí ponor života. Prečo sa opálová baňa na východe Slovenska nedá porovnať s ničím iným na svete? Prečo potápanie v jaskyniach a baniach patrí k najnebezpečnejším? Aký je to pocit, keď potápač objaví niečo, čo nik pred ním?

Naozaj to bola jediná podzemná baňa na ťažbu drahého opálu na svete?
Áno, a aj ostala jediná. Drahý opál sa ťaží vo svete povrchovo, len v tejto lokalite na východe Slovenska sa ťažilo bansky. Ťažili tam ešte zhruba pred sto rokmi, ale keď vo svete neskôr odkryli ďalšie povrchové bane a drahého opálu bol dostatok, banský spôsob sa stal neefektívny. Problém opálu tiež je, že pri jeho ťažbe sa ťažko robí s výbušninami, lebo by sa pri tom poškodil. Preto je skoro celá baňa ručná práca.

Čím väčší drahý opál, tým vzácnejší...
Veď práve, keď natrafili na žilu, nemohli na ňu ísť dynamitom, nemohli ani horninu vytiahnuť von a drviť ju, aby sa dala vytriediť. Tým by sa opál zničil. Preto bola ťažba banským spôsobom ekonomicky náročná a po čase stratila význam.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.