Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
18.11.2018, 00:00

Žiadna kráľovná, včelia matka je otrok

Parazity, choroby, znečistené prostredie a intenzívne poľnohospodárstvo. Výbušná zmes, ktorá decimuje populáciu včely medonosnej po celej planéte.

Žiadna kráľovná, včelia matka je otrok
Zdroj: archív

Dopyt po včeľom mede naproti tomu prudko rastie. Aj to je dôvod, prečo je med najfalšovanejšou potravinou vôbec. Čím sa med nadstavuje? A ako vlastne funguje včelí superorganizmus, v ktorom je matka otrokyňou včelstva? Odborník MVDr. MILOSLAV PEROUTKA (73) to všetko opísal v nasledujúcom rozhovore.

O kolóniách včely medonosnej sa hovorí ako o vzájomne prepojenom fungujúcom organizme, kde prospech spoločenstva je dôležitejší ako život každej jednej včely...
Za akýsi superorganizmus sa považuje celý úľ, teda aj plásty sú akoby súčasťou jeho tela. Včely majú veľmi prepracovanú komunikáciu a rozdelenie práce, špecializáciu. Napríklad včely pátračky odovzdávajú informácie tancom na pláste. Ale sú aj ďalšie „profesie“. Jedny majú napríklad na starosti stráženie včelstva pred ostatnými zlodejkami a nájazdníčkami. Mimochodom, včelie žihadlo s jedom primárne slúži práve na obranu pred inými včelami a na rozdiel od bodnutia do človeka alebo do zvieraťa v tomto prípade útočiaca včela nezahynie.

Ako to?
Predstavte si včelie žihadlo s háčikmi ako harpúnu. Keď bodne človeka alebo iného tvora s elastickou kožou, háčiky zostanú zachytené, včela si tak vytrhne vnútornosti a zomiera. Sama má však telo z chitínového panciera, v ktorom po bodnutí normálne zostane otvor a žihadlo teda možno vytiahnuť. Pre tú druhú je to v dôsledku nervového jedu sekundová smrť... Pri včelstvách platí právo silnejšieho. Keď sa v polovici júla skončí znáška a včelstvo je slabé, tak nie je schopné ubrániť si zásoby. Silnejšie včely jednoducho strážkyne letáčika, teda vchodu do úľa, zabijú a úľ vyberú. Bohužiaľ, týmto spôsobom sa šíri varroáza a ďalšie choroby vrátane moru včelieho plodu. Slabé včelstvá sú totiž často choré a tie silnejšie potom choroby zavlečú k sebe. Navyše aj časť porazeného včelstva z vylúpeného úľa sa pridá k zlodejkám a letí s nimi do nového domova. A choroby si nesie so sebou.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 92% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.