Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
24.11.2018, 00:00

Príbeh života: Prečo sa človek zrodil omylom a aký je najodolnejší živočích na našej planéte

  • Chcú prečítať DNA všetkých hlavných známych druhov živočíchov a rastlín na Zemi.
  • Teda 1,5 milióna druhov živých organizmov. A to v priebehu 10 rokov.
  • Do účasti v obrovskom medzinárodnom projekte, ktorý má stáť vyše 4 miliardy eur, sa pod vedením Kalifornskej univerzity zapojí 17 prestížnych vedeckých inštitúcií po celom svete.
Príbeh života: Prečo sa človek zrodil omylom a aký je najodolnejší živočích na našej planéte
Zdroj: Reuters

Americký biológ Harris Lewin, šéf projektu, vysvetlil: „Nutne potrebujeme vytvoriť akýsi katalóg súčasného života na Zemi. Bude to studnica poznania pre nové objavy v medicíne, pre porozumenie zákonitostiam života aj toho, ako funguje evolúcia.“

Zdroj: tems

​Až doteraz vedci prečítali kompletnú genetickú informáciu u zhruba 3 500 druhov živočíchov a rastlín, čo je 0,04 % z celkového počtu 8,7 milióna dosiaľ známych druhov (7,8 milióna druhov živočíchov, 611 000 húb a 300 000 druhov rastlín).

Prevažná väčšina živých organizmov, ktoré na Zemi žijú, však zatiaľ nebola vôbec objavená. Môže ísť až o niekoľko stoviek miliónov druhov. V Európe napríklad žije asi 2 000 druhov včiel, ale o polovici z nich nemáme žiadne informácie.

Pribúdajú nové druhy
Nové druhy živočíchov navyše stále vznikajú. Napríklad krížením. Predovšetkým medzidruhovým – napr. mula (kríženec osla a kobyly), mulica (potomok oslice a koňa), pizzly (kríženec medveďa grizlyho a medveďa ľadového) či liger (kríženec samice tigra a samca leva).

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.