Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
24.12.2018, 00:00

Fenomén, ktorý nám čistí pamäť. Neustále si ju meníme sami

Vedci zistili, že mozog funguje ako počítač, nedôležité informácie si pamäť jednoducho vyčistí. Táto selektívna amnézia poskytuje aj úľavu od traumatizujúcich zážitkov.

Fenomén, ktorý nám čistí pamäť. Neustále si ju meníme sami
Zdroj: Dreamstime

Ak by ste si mali spomenúť, čo ste robili pred niekoľkými hodinami, isto by ste to v pamäti našli oveľa ľahšie ako spomienku na to, čo ste robili pred mesiacom. Ak totiž nešlo o pre vás významnú udalosť, je možné, že ste si to z pamäti jednoducho vymazali. Vedci tento fenomén zabúdania nazývajú selektívnou amnéziou.

Zdroj: Téma

Kapacita nie je neobmedzená

„Zjednodušene sa dá povedať, že každá spomienka so sebou nesie aj veľmi silný podnet na zabúdanie. A tým, že svoju pamäť používame, zároveň ju neustále meníme. Ľudia si väčšinou predstavujú zabúdanie ako pasívny proces. Náš výskum však dokazuje, že v tom, čo si zo svojho života zapamätáme, zohrávame veľmi aktívnu rolu sami,“ tvrdí neurobiológ Michael Anderson z Cambridgeskej univerzity.

Selektívna amnézia nám poskytuje veľmi dôležité služby. V našom mozgu máme okolo 86 miliárd neurónov a každý z nich je napojený synapsiami – zvláštnymi medzibunkovými spojmi – na v priemere sedemtisíc iných neurónov. Vďaka synapsiám vytvárajú neuróny komplikovanú sieť, schopnú úžasných výkonov. Samozrejme, jej kapacita nie je neobmedzená, a práve nepotrebnými informáciami by sa zbytočne zaplnila. Preto tento informačný balast cielene vymazávame.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 66% na dočítanie.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.