Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
19.01.2019, 00:00

Slovenka, ktorá s vlastnou značkou prerazila vo svete. Jej jedinečné parfumy v bežných obchodoch nekúpite

  • Slovenská umelecká parfumérka Eva Škovranová (50) vyrába tzv. niche parfumy, ktoré prerazili aj vo svete, predávajú sa v mnohých krajinách.
  • Má vlastnú značku 1907. Je to typ parfumov, aké nekúpite v drogérii či bežnej parfumérii, ale iba v obchodoch s umeleckými voňavkami, keďže sú zvyčajne vyrábané v menšom počte kusov a sú jedinečné.
  • Komu sú jej parfumy určené? Ako dlho vznikajú a čím sa líšia od komerčných parfumov? A kto sú najlepší parfuméri?
Slovenka, ktorá s vlastnou značkou prerazila vo svete. Jej jedinečné parfumy v bežných obchodoch nekúpite
Zdroj: Pavol Funtál

Keď sa povie parfum, tak si človek v duchu vybaví ako prvé Francúzsko. Pochádza parfum odtiaľ?
Nie, prvý parfum vyrobili Arabi, ešte veľmi dávno, keď vytvorili technológiu parovodnej destilácie a začali spracúvať ružu. V 14. storočí vznikla v Maďarsku tzv. maďarská voda, neskôr začali parfumy vyrábať Taliani a až odtiaľ sa dostali do Francúzska.

Ako sa potom francúzske mesto Grasse stalo hlavným mestom svetového parfumérstva?
Je to mestečko, kde pôvodne spracúvali kožu, ale tá smrdela, lebo ju opracúvali močovinou. Kožu potrebovali navoňať, tak na ňu začali vyrábať voňavky. Kožiarsky priemysel v meste postupne ustupoval, až kožu prestali spracúvať úplne, ale parfumy vyrábali ďalej. Dnes je Grasse krásne mestečko, stará pevnosť s parfumériami na každom rohu a je to špička vo svete.

Poznáte knihu Parfum – príbeh vraha? Parfumér chcel vytvoriť dokonalú vôňu a bol schopný aj vraždiť mladé dievčatá, aby ju získal práve z nich...
Vždy potreboval čerstvé telo dievčaťa, natrel ho masťou, zabalil do plachty a nechal postáť, po odbalení masť z tela oškrabal nožom. Taký proces sa v parfumérčine volá enfleurage, získava sa ním vôňa veľmi jemných kvetov, ktoré by sa iným spracovaním poškodili. Na špeciálne sklá sa nanáša pri určitej tuhosti hovädzí loj zmiešaný s bravčovou masťou a na to sa naukladajú kvety. Koľkokrát sa naloží nová kvetina, taký silný je potom vonný olej, ktorý vznikne.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.