Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
20.01.2019, 00:00

Keď sa z nášho ochrancu stane náš najväčší nepriateľ

  • Žijeme v zhone a strese, ktorý naše telo niekedy zle zvláda. A občas dokonca svoje obranné prostriedky obráti proti sebe v podobe autoimunitných chronických zápalov a alergií.
  • Je to varovanie, ktoré ak neposlúchneme, môže priniesť vážnejšie komplikácie. Dlhodobý zápal totiž vytvára priaznivé prostredie aj pre rozvoj rakoviny. A na tú je väčšinou krátky aj inak geniálny imunitný systém.
  • „Je pozoruhodné, že s množstvom teoretických poznatkov, ktoré o imunitnom systéme máme, ho stále ešte nevieme dostatočne účinne regulovať a manipulovať. Práve teraz sme však predsa len zrejme svedkami veľkého prelomu v imunoterapii nádorov,“ tvrdí prof. RNDr. VÁCLAV HOŘEJŠÍ, CSc. (69), molekulárny imunológ a donedávna riaditeľ Ústavu molekulárnej genetiky Akadémie vied ČR.
  • Imunoterapia je metóda, keď sa za pomoci určitých látok naštartuje ľudská imunita, ktorá si potom dokáže s niektorými druhmi rakovinových buniek poradiť sama.
Keď sa z nášho ochrancu stane náš najväčší nepriateľ
Zdroj: Dreamstime

Zápal je jedna zo základných reakcií, ktorými sa organizmus bráni nejakému poškodeniu. Čo sa pri tom deje v tele?
Keď si napríklad zadrieme triesku, tak sa rana väčšinou zapáli, sčervenie, lokálne sa zvýši teplota, objaví sa opuch a bolí nás to. To sú klasické príznaky miestneho zápalu. Účelom tejto reakcie je zabrániť rozšíreniu infekcie v mieste poranenia a zlikvidovať nebezpečných bakteriálnych votrelcov. Charakteristický opuch a sčervenanie sú spôsobené rozšírením miestnych ciev – to umožní zvýšený prívod krvi. A s ňou protilátok a rôznych druhov bielych krviniek, teda imunitných buniek. Poškodené miesto potom väčšinou „zahnisá“ – v strede rany sa objaví žltobiela masa, čo sú biele krvinky, ktoré zahynuli v boji s infekciou. Keď toto všetko úspešne prebehne, dochádza k regenerácii poškodeného tkaniva, aby vyzeralo ako pred infekciou. Ak sa však imunitnému systému nedarí situáciu vyriešiť a infekcia sa šíri ďalej, alebo sa zápal stáva chronickým, môže to viesť k závažným dôsledkom.

Akým?
Zbrane imunitného systému sú dvojsečné – veľmi účinne likvidujú infekčné mikroorganizmy, ktorými sme neustále obklopení a atakovaní, avšak ich použitie je vždy sprevádzané nežiaducimi, tzv. imunopatologickými reakciami, poškodzujúcimi „miesto bojiska“. Sú väčšinou len drobnou a celkom prijateľnou daňou za odvrátenie nebezpečnej infekcie. Niekedy však môžu mať, paradoxne, omnoho horšie dôsledky než infekcia sama. Klasickým príkladom sú niektoré vírusové zápaly pečene – hepatitídy, ľudovo povedané žltačky. Ich klinické prejavy nie sú totiž spôsobené tým, že by vírus likvidoval infikované pečeňové bunky, ale sú hlavne dôsledkom masívneho nasadenia špecifických zbraní imunitného systému, ktorým sa hovorí cytotoxické T-lymfocyty. Tieto bunky rozoznávajú hlavne vírusovo infikované (ale aj nádorové) bunky a namiesto toho, aby sa ich snažili vyliečiť z infekcie, tak ich rovno zabíjajú. Riešia to takto radikálne, aby sa infekcia nešírila ďalej.

Čo keď sa imunitný systém úplne obráti proti vlastnému telu?
To je situácia typická pre tzv. autoimunitné choroby. Imunitný systém niekedy z nie veľmi jasných dôvodov nesprávne vyhodnotí situáciu – zdá sa mu, že nejaký orgán je infikovaný a že treba zaútočiť, vyvolať zápal, a tým vyriešiť domnelú infekciu. Výsledkom však je poškodzovanie onoho orgánu alebo tkaniva. Takýmito celkom bežnými autoimunitnými chorobami sú napríklad reumatoidná artritída, roztrúsená skleróza či autoimunitné zápaly žalúdka, čreva alebo štítnej žľazy.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.