Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
25.01.2019, 13:37

Juraj Krúpa: Je to hlúposť, buzeráciou nevychováte z chlapcov chlapov

• Vo Švajčiarsku či v Rakúsku popri profesionálnej armáde stále majú aj povinnú vojenskú službu.
  • O jej obnovení sa znova začína hovoriť aj na Slovensku a občas sa táto téma objaví aj v iných krajinách Európy.
  • PhDr. JURAJ KRÚPA (42) zo Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku hovorí, či je to reálna myšlienka a ako je to s vojenčinou v zahraničí.
  • Naozaj robila vojenčina z chlapcov chlapov?
Juraj Krúpa: Je to hlúposť, buzeráciou nevychováte z chlapcov chlapov
Zdroj: Pavol Funtál

Kde v Európe je povinná vojenská služba?
V Európe sú len štyri krajiny, ktoré majú povinnú vojenskú službu a všetky sú neutrálne – Rakúsko, Švajčiarsko, Fínsko a najnovšie Švédsko. Švédi vojenčinu zrušili v roku 2010 a znovu ju zaviedli v roku 2018.

Na Slovensku sa povinná vojenčina skončila v roku 2005 a odvtedy máme čisto profesionálnu armádu. Hovorilo sa však, že vojenčina robí z chlapcov chlapov. Robí?
Bol som na vojenčine a naozaj neviem, v čom mi to pomohlo. Základný výcvik trval mesiac a potom každý vojak robil rôzne služby. Za celú vojenčinu som trikrát vystrelil ostrý náboj.

Ja som mal deväť výstrelov zo samopalu...
No teda, ste na tom lepšie. Ja som mal len tri a potom ešte tri výstrely slepými. Inak som mesiace strážil rôzne opustené priestory, ktoré sa rozpadali. Strážili sme ich so samopalmi bez zásobníkov, lebo keby zlodeji prišli niečo kradnúť, tak aby neukradli vojakom aj náboje. Ak by niekto chcel znovuzavedenie podobnej povinnej vojenskej služby, aká bola v minulosti, bola by to úplná hlúposť. Prevažná väčšina „záklaďákov“ robila okrem prvého mesiaca len služby, upratovali sme, pucovali techniku, robili šoférov pre dôstojníkov. To chlapa z nikoho neurobí.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.