Sledujte nás na Instagrame

@tyzdennik_temaFacebook
03.02.2019, 00:00

Nacista, ktorý stál na čele OSN i Rakúska

  • Kurt Waldheim bol v druhej polovici 20. storočia politikom svetového formátu. 
  • Ale len dovtedy, než sa ukázalo, že ako mladík pomáhal nacistickým okupantom na Balkáne prenasledovať Židov a juhoslovanských partizánov.
  • Koncom minulého roka by sa bol dožil sto rokov.
Nacista, ktorý stál na čele OSN i Rakúska
Zdroj: Profimedia

V priebehu roku 1971 sa vo svetových médiách veľa špekulovalo o tom, kto nahradí barmského diplomata Maha Thraya Sithu U Thanta v pozícii generálneho tajomníka OSN. V decembri mu totiž malo vypršať už jeho druhé funkčné obdobie. Zdalo sa, že do jeho kresla zasadne fínsky diplomat Max Jakobson, ale nakoniec sa tak prekvapivo nestalo – Sovietsky zväz a Juhoslávia presadili svojho kandidáta.

​Keď padla voľba na Východom pretláčaného rakúskeho exministra zahraničia Kurta Waldheima, začali médiá špekulovať znova – za takou masívnou podporou musí niečo byť; sovietski aj juhoslovanskí komunisti na neho určite niečo vedia a on teraz bude tancovať podľa ich nôt, odhadovali novinári. O čo išlo, sa však ukázalo až o ďalších 14 rokov, keď Waldheim kandidoval na post rakúskeho prezidenta.

Operácia Kozara

Na jar 1942 dokázali juhoslovanskí partizáni spôsobiť nemeckým okupantom na západe Bosny veľké škody a straty. Také veľké, že sa hitlerovská koalícia rozhodla pre drvivý odvetný úder. Operácia Kozara vypukla 10. júna 1942 a do augusta sa podarilo nemeckému wehrmachtu za pomoci chorvátskych a maďarských spojencov obkľúčiť srbské oddiely. Bezmála dvetisíc partizánov zahynulo počas bitky, tisíce ďalších vrátane civilistov boli odvlečené do neďalekého koncentráku Jasenovac a tam boli utýraní.

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu týždenníka Téma. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si balík Digital alebo si nechajte týždenník posielať priamo do vašej schránky.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.