V priebehu roku 1971 sa vo svetových médiách veľa špekulovalo o tom, kto nahradí barmského diplomata Maha Thraya Sithu U Thanta v pozícii generálneho tajomníka OSN. V decembri mu totiž malo vypršať už jeho druhé funkčné obdobie. Zdalo sa, že do jeho kresla zasadne fínsky diplomat Max Jakobson, ale nakoniec sa tak prekvapivo nestalo – Sovietsky zväz a Juhoslávia presadili svojho kandidáta.
Keď padla voľba na Východom pretláčaného rakúskeho exministra zahraničia Kurta Waldheima, začali médiá špekulovať znova – za takou masívnou podporou musí niečo byť; sovietski aj juhoslovanskí komunisti na neho určite niečo vedia a on teraz bude tancovať podľa ich nôt, odhadovali novinári. O čo išlo, sa však ukázalo až o ďalších 14 rokov, keď Waldheim kandidoval na post rakúskeho prezidenta.
Operácia Kozara
Na jar 1942 dokázali juhoslovanskí partizáni spôsobiť nemeckým okupantom na západe Bosny veľké škody a straty. Také veľké, že sa hitlerovská koalícia rozhodla pre drvivý odvetný úder. Operácia Kozara vypukla 10. júna 1942 a do augusta sa podarilo nemeckému wehrmachtu za pomoci chorvátskych a maďarských spojencov obkľúčiť srbské oddiely. Bezmála dvetisíc partizánov zahynulo počas bitky, tisíce ďalších vrátane civilistov boli odvlečené do neďalekého koncentráku Jasenovac a tam boli utýraní....
Zostáva vám 85% na dočítanie.